Ekologické zemědělství je jediná cesta, jak zachovat přírodu. Bez lásky k ní to nejde, říká Šťastná

Možná že patříte mezi ty, kteří někdy darem dostali některý z výrobků společnosti Sonnentor z jihomoravských Čejkovic, nebo si sami bylinné čaje, koření či éterické oleje kupujete. Za třicet let na českém trhu patří společnost k průkopníkům v oblasti ekologického zemědělství. „Vnímám to jako soubor způsobů, jak obhospodařovat přírodu tak, aby to bylo do budoucna udržitelné a abychom nevykrádali šanci budoucím generacím mít alespoň tak kvalitní život, jako máme my,“ líčí marketingová ředitelka Kamila Šťastná v nové epizodě podcastu Podnikatelka, jak ona sama vnímá ekologické zemědělství. „Bez lásky k přírodě a půdě to nejde. A myslím, že je to jediná cesta, jak přírodu zachovat,“ dodává.

Šťastná vysvětluje, že v rámci produkce se společnost Sonnentor obrací k postupům, které se v praxi osvědčily mnoha generacím našich předků. „Obracíme se do minulosti k věcem jako trojpolní systém nebo střídání plodin. To jsou léty prověřené metody. Podobně i výroba čajů je poměrně konzervativní a vychází z poznatků a práce bylinkářek, léčitelů a těch, kteří obhospodařovali klášterní bylinné zahrady,“ vysvětluje Šťastná firemní filosofii. „Moderním trendům toto odvětví příliš nepodléhá. Maximálně tak v tom, že zkoušíme nové kombinace bylinek mezi sebou, bylinek s ovocem nebo bylinek s kořením,“ dodává s tím, že co moderní doba přinesla, je, že spotřebitelé se v oblasti mnohem lépe orientují, jsou dobře informováni a vyhledávají kvalitu.

Jak se stát ekologickým zemědělcem a jak k oboru přivést více mladých lidí? Jak vnímají pěstitelé fenomén dotací? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital