Podnikatelky jsou samy neviditelné, ale spolu neporazitelné. Sdružovat se je zásadní, říká Oghly

Mezinárodní asociace podnikatelek (FCEM) byla ve Francii založena již v roce 1945 a od té doby je její misí sdružování žen, které se věnují byznysu. Současnou prezidentkou asociace je Marie-Christine Oghly, která je zároveň i hostkou Kateřiny Haring v nové epizodě podcastu Podnikatelka. „Mottem asociace je: Samy jsme neviditelné, spolu jsme neporazitelné. A s tím já hluboce souzním,“ říká Oghly. „Jsem zcela přesvědčena, že v ženském byznysu potřebujeme hodně networkingu a rozvíjení společenských aktivit a setkávání se,“ dodává s tím, že právě vzájemné kontakty a podpora mezi podnikatelkami napříč kontinenty ženám otevírá dveře do světa podnikání.

Podle Oghly je to právě mezinárodní sdružování do široké sítě podnikatelek tím, co ženám dodává v byznysovém světě více příležitostí, ale i svobody. „Co FCEM existuje, tak mohu říct, že jsme uspěly v překonávání genderových překážek v podnikatelském světě a dodaly jsme ženám sílu stát se jeho pevnou součástí. Dělo se tak cestou lobbingu jak u vlád, tak u nevládních organizací. Myslím, že se asociace stala sítí nejen vzájemné solidarity a podpory, ale i přátelství,“ říká Oghly. 

„Pokud chce žena začít s podnikáním, nesmí jí chybět sebedůvěra a ambice, stejně jako odvaha a odhodlání čelit překážkám. Mnoho žen v tomto ohledu trpí takzvaným imposter syndromem a je to právě vzájemné sdružování a sdílení zkušeností, které pomáhá k jeho zbavení,“ uzavírá.

Jaké výhody podnikatelkám přináší členství v asociacích jak na národních, tak na mezinárodní úrovni? Jaký je recept úspěšné podnikatelky na wellbeing a překonávání těžkostí jak v byznysovém, tak osobním životě? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital