Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách

PODNIKATELKA — Klimešová

Nebojme se technických oborů. Ženský element je potřeba všude, říká Klimešová

Kateřina Haring

27. 08. 2020 • 15:33
Ludmila Klimešová jako ředitelka HR Global Business Services ve společnosti Celestica řeší se svými týmy záležitosti týkající se více než devíti tisíc zaměstnanců. „Řešíme problémy po celém světě a ve finále zjišťuji, že ty problémy jsou vlastně všude stejné. Mohu si už i tak trochu myslet, že vím, jak to dopadne,“ říká Klimešová v rozhovoru s Kateřinou Haring. Jak se dostala od technologie textilu a oděvnictví k řízení personálních záležitostí v mezinárodní korporaci? Kde vidí budoucnost HR? A proč je podle ní potřeba ženský element ve všech oborech? Poslechněte si novou epizodu podcastu Podnikatelka.

Ač dnes působí na vysoké manažerské HR pozici v mezinárodní společnosti, původně měla Klimešová úplně jiné kariérní plány. „Byla to klikatá cesta. Částečně jsem také byla ve správnou dobu na správném místě a využila příležitost, když se naskytla,“ popisuje. 

Od dětství toužila pracovat v oděvnictví, přizpůsobila tomu i volbu oboru technologie a textilu na vysoké škole. Vysněné angažmá technoložky výroby v oděvní firmě sice nedopadlo, Klimešová ale místo toho neváhala absolvovat rekvalifikační kurz na účetní. „Vždy jsem se hrozně snadno učila, šlo mi to samo a potřebovala jsem dostat nějaké životní lekce, protože jsem životem proplouvala příliš jednoduše,“ vzpomíná s tím, že právě onu pro Čechy typickou všestrannost považuje za velkou výhodu otevírající nové možnosti. Jako účetní Klimešová nastoupila i do společnosti, která se nakonec stala součástí kanadské nadnárodní korporace Celestica, kde přešla na post HR a pracuje zde již dvacet let.

„My ženy bychom se měli přestat bát technických oborů, naopak musíme jít do IT a podobných sfér, protože ženský element je potřeba všude. Nebránit se změnám a mít odvahu udělat ten krok. U mladých se to mění, ale pořád jsou tam předsudky,“ motivuje Klimešová ženy, aby se stejně jako ona nebály práce v technologických společnostech, kde dle jejího názoru mohou být velkým přínosem. Za předpoklady pro práci v mezinárodní společnosti pak Klimešová považuje odolnost, přizpůsobivost a vytrvalost. „Plus ten člověk musí něco umět a musí se umět učit sám od sebe,“ dodává.