Pěstovat bio bylinky je nesmírně náročné a nákladné. S levandulí si povídám, přiznává Neumannová

Původně vystudovala na pediatrickou sestru, následně absolvovala Nottingham Business School a měla nabídky na práci v mezinárodních korporacích. Své štěstí ale Helena Neumannová nalezla na farmě Levandulové údolí, kde pěstuje „královnu bylin“ v bio kvalitě. „Zaujal mě příběh českých bylinkářů. I ve světě se byliny běžně používají k péči o zdraví a měli bychom to opečovávat i my Evropané jako národní bohatství. A takhle vzniklo Levandulové údolí,“ popisuje svou motivaci k tomu stát se pěstitelkou.

Když dostávala během studia na Nottingham Business School Helena Neumannová nabídky na práci ve velkých zahraničních korporacích, uvědomila si, že touto cestou se vydat nechce a ráda by viděla spíše výsledky své vlastní práce. „Upřímně, jako každý z nás jsem tápala, jestli mi stojí za to podnikat. Načetla jsem si, jakými útrapami musí podnikatelé projít, ale vždy jsem směřovala k tomu jít si za svým snem,“ vzpomíná Neumannová, která po pěti letech úspěšného pořádání farmářských slavností založila, inspirována českými bylinkáři, vlastní farmu Levandulové údolí, kde pěstuje levanduli v nejvyšší bio kvalitě. Odkazuje se přitom nejen na to, že levanduli za královnu bylin považovali již staří Egypťané, ale i na to, že v oblasti farmy se pěstovala již od desátého století a pracovala s ní i Magdalena Dobromila Rettigová žijící v sousední vesnici. Neumannová upozorňuje i na to, že málokde je levandule pěstována ve srovnatelné kvalitě jako v Levandulovém údolí. „Není to vůbec jednoduché a stojí to obrovské peníze, jedna sklizeň mě vyjde na čtvrt milionu. Proto je bylina v biokvalitě nedostupná,“ vysvětluje Neumannová. „S bylinou si povídám a prosím ji, aby léčila lidi a pomáhala. A nejsem sama, našli jsme dokonce i dva chlapy, co si s ní také povídají,“ dodává.

Jak docílit toho, aby levandule byla 100% bio? Jak dlouho trvá sklizeň a proč nikdo nedokáže sklízet déle než čtyři dny v kuse? Poslechněte si celý podcast.

Jóga byla mým koníčkem. Jako manažerku mě nenapadlo, že bych se jí mohla živit, říká Prokešová

sinfin.digital