Díky nám hodně lidí změnilo banku. Důležité je, že lidé za to chtějí zaplatit, říká Kotula

Audioverze

Júlia Kotula spolu s manželem založili ve Velké Británii startup Mother Tree, kterým chtějí podpořit zelenou ekonomiku a zlepšit ekologickou krizi. Při procházkách v Tatrách přišli na to, že jsou banky, které svými fondy, do kterých investují jednotlivci i firmy, mnohdy podporují průmysl spojený s fosilními palivy. „Takže když tam máte své finance, tak vlastně toto podporujete. Ale když chcete, aby vaše finance podporovaly zelené fondy, tak právě s tím vám můžeme pomoci. Tedy přesměrovat vám finance do zelenějších, udržitelnějších fondů. Takto jsme pomohli investovat lidem a firmám už přes 260 milionů liber. Jde o to, aby banky nezneužívaly vaše finance,“ říká Kotula v novém dílu podcastu Podnikatelka.

Kromě tohoto startupu pomáhá Júlia ženám, které začínají podnikat, aby překonaly počáteční nervózní krůčky. A co takové ženy řeší na začátku? „Nastavení mindsetu ze zaměstnance na podnikatelku. Postupně přicházejí na to, že podnikatelský svět funguje úplně jinak. Ne že vám něco přistane na stole a vy to budete řešit. Přichází spousta momentů, které předtím od nich nikdo nevyžadoval,“ vysvětluje Júlia.

Júlia pomáhá také s tím, jak vybudovat ziskový byznys a dodává, že jsou důležité tři body. „Marketing, prodej a finance. Umět se postavit za svou cenu, umět to prodat a postavit se za to,“ doplňuje Júlia. Občas se jí stává, že jí ženy říkají, že tohle přece nemůže fungovat.

„Ano, nejčastěji je to otázka ceny za produkty či služby, které poskytují. Vnímám u nich velkou neochotu a nedůvěru, že to od nich někdo koupí. Mnoho žen musí nejprve zpracovat emoce, aby ten produkt, co nabízejí nebyl drahý a aby si to mohli všichni dovolit. Bije se tam ambice, že chci všem pomoct, ale ať to není moc drahé,“ říká Júlia.

Bojí se ženy vydělávat více? „Každý z nás má horní limit, na který, když se dostaneme, tak je to pro nás nepříjemné a to potvrzují i příklady těch, co vyhráli v loterii. Dříve ženy nebyly vychovávány, aby byly držitelkami kasy v domácnosti. Vše platí muž a žena neví, jak a kam plynou finance. Asi máme tradiční model rodiny. Žena za 3-6 let vypadne úplně z práce a to jí opět mění mindset, kdy si nevěří,“ vysvětluje Júlia.

Plánují jít s projektem Mother Tree i na český a slovenský trh? A co radí ženám, které začínají podnikat? 

sinfin.digital