Banky klepou podnikatelkám na dveře, až když jsou úspěšné, říká Oliver

Louise Oliver z Velké Británie začala podnikat, když měl její syn jeden rok. „Neměla jsem peníze, ale věřila jsem, že to dokážu,“ říká v nové epizodě podcastu Podnikatelka. „Samozřejmě, že bylo hodně těch, co mi říkali, že to nezvládnu, ale chtěla jsem jim dokázat, že to dám,“ dodává.

Louise je expertka na finanční zdraví firem i jednotlivců a v této oblasti radí svým klientům již více než třicet let. Všímá si, že lidé jsou po covidu velmi netrpěliví. „Chtějí, aby jim firmy i zisky velmi rychle rostly, jenže v podnikání potřebujete hlavně trpělivost.“ Rychlé výsledky podle Louise neexistují a jsou to jen spekulace. Důležitost přikládá také osobnímu setkávání a schůzkám. „Dnešní mladá generace od schůzek často opouští, ale neuvědomuje si, že to nelze ničím nahradit.“

Po covidu jsou lidé podle Louisy opatrnější a více přemýšlejí o svém zdraví. „Začínají chápat, že i finanční zdraví je důležité a že se kdykoliv může stát cokoliv.“ A hned přidává příklad z praxe, kdy měla klientku s malou firmu, které byla diagnostikována rakovina prsu. Během covidu navíc přišla o firmu. „Naštěstí měla naspořené nějaké peníze a tak doslova na rok zavřela a odjela na Nový Zéland, kde se léčila. Vrátila se po roce, zdravá a firmu si začala budovat znovu. Všechno jde, když se chce.“

Dalším tématem rozhovoru byla digitalizace ve Velké Británii. „Díváme se na to, jak nám AI může pomoci i v tak rigidním a tradičním sektoru, jako jsou finance. Musíme být otevření změnám, které nás čekají,“ říká Louise Oliver.

V podcastu Podnikatelka padlo i téma brexitu. „Ano, je to těžké, naše firmy se musí snažit, aby zůstaly konkurenceschopné, ale i EU potřebuje reformu, zaměstnává spoustu nepotřebných úředníků.“ Louise má za to, že nejen Velká Británie, ale i další evropské země by měly snižovat daně, aby zejména malým a středním firmám, které tvoří hodnoty, pomohly dostat se na předcovidovou úroveň.

Proč jsou podle Louise důležité asociace žen podnikatelek, jako je např. ta celosvětová FCEM nebo britská BAWE? „Jsou velmi důležité pro podnikatelky, protože vytvářejí prostor, kde se ženy podnikatelky cítí bezpečně, mohou sdílet své zkušenosti a učit se od těch, které již úspěchu dosáhly. Najdou tam nejen byznysové příležitosti, ale také přátelství, rozšíří si obzory a znalosti z dalších oborů.“

Zajímá vás, co pro Louise byla v životě největší výzva? Jak se jí daří skloubit osobní a podnikatelský život? A co radí svým klientům ohledně vybudování finančních jistot? I to se dozvíte v dalším díle podcastu Podnikatelka.

sinfin.digital