Klíčovou postavou pro dobrou kávu je pražič, říká Ladmann

Měsíčně zpracují až dvě tuny zrn a teď před svátky to bude i více. „Klíčovou postavou pro dobrou kávu je pražič,“ odpovídá Adéla Ladmann z firmy Upraženo v dalším díle podcastu Podnikatelka na otázku, jak se z malé firmy v Beskydech stane úspěšná firma, která získá gastronomického Oskara.

„Důležitý je také zákazník. Náš sortiment přizpůsobujeme tomu, co lidé chtějí, zajímá nás jejich zpětná vazba, zkrátka děláme světovou kávu s beskydským srdcem,“ dodává.

Začínali jako prodejci kapslí, což byl před pěti lety velký boom, ale chtěli vlastní produkt, proto se pustili i do pražení. Rok experimentovali, ochutnávali a až se poté se odvážili jít s kávou mezi lidi.

Profese pražiče se v Česku nestuduje. Je tady pouze jeden kurz, kde získáte základní vzdělání jako pražič. „V Česku přibývá pražíren a stáváme se tak pražírenskou velmocí. Aktuálně je u nás asi 140 malých pražíren, což je evropský nadprůměr,“ vysvětluje Adéla Ladmann vzestup a boom pražíren u nás. Lidé podle ní začali více zkoušet a ochutnávat.

Jak tedy upražit dobrou kávu a jaký na to má vliv místo, odkud káva pochází? Na to má Adéla jasnou odpověď: „Každá káva z každé země se musí pražit na jinou teplotu a jinak dlouhou dobu. Cesta, jak zničit kávové zrno, je poměrně rychlá a krátká. Navíc každá káva má definovaný chuťový profil a jinou pražící křivku – až ta teplota dává konečný efekt celé chuti.“

Co ještě může ovlivnit chuť kávy? Věděli jste, že káva pochází z kávových třešní, je tudíž ovocem a abychom z ní dostali ten lahodný mok, musí se nejprve usušit?

Jakým kávám dávají Češi přednost? „Rozhodně to jsou tmavě pražené kávy. Často se stane, že přijde zákazník a řekne: Já nechci tu kyselou. Vnímají ji jako méně kvalitní,“ vysvětluje Adéla v podcastu. „Oblíbenými začínají být také přípravy kávy na filtr, ale turek je stále nejvíce populárním způsobem přípravy,“ konstatuje.

● Jaké příchutě mají lidé v Česku nejraději?

● Hledali byste někdy v kávě chutě a vůně švestky, ibišku, medu nebo hrušky?

● Jezdí si vybírat úrodu?

● Na co je potřeba při výběru kávových zrn dávat pozor?

● Jaký rozdíl je mezi výběrovou a komunitní kávou?

● Co pije znalec kávy? Ristretto, nebo lungo?

● Jaké jsou další plány firmy do budoucna a do čeho se jim vyplatí investovat? A jaké plány má sama Adéla?

Poslechněte si další díl podcastu Podnikatelka se zajímavými detaily o výrobě a pražení kávy.

sinfin.digital