Chceme fér podmínky pro cizince, kteří se snaží uplatnit na trhu práce v ČR, říká Tkačuková

Andrea Tkačuková, spoluzakladatelka firmy Foreigners Group, je hostem dalšího dílu podcastu Podnikatelka. Tkačuková začala podnikat už na vysoké škole se svým spolužákem a podařilo se jim vybudovat jednu z největších sítí služeb pro expaty. Pomohli již více než dvaceti tisícům lidí. Proč firmu založili? „Chtěli jsme být pány svého času a dost nás štvalo i to, že zde byly dvojí ceny pro cizince a to nejen na nemovitosti, ale i na meníčka v restauracích. Chtěli jsme fér podmínky pro cizince, kteří se snaží uplatnit na trhu práce v ČR,“ říká Tkačuková.

Firma, kterou zakládali v Hradci Králové a zpočátku pomáhala studentům, kteří zde chtěli po ukončení studií pracovat, začala rychle růst. „Chtěli jsme vytvořit jedno místo, kam by cizinci přišli a vše tam vyřídili. Bydlení i migrační služby. Třetizemci toto musí řešit ještě před svým příjezdem, pak se papírování prodlužuje. I evropské země mají tyto povinnosti, i když jednodušší,“ vysvětluje Tkačuková.

Procesy pro cizince jsou podle jejích zkušeností v Česku zdlouhavé, byznys je ale potřebuje. „Na vládní úrovni se sice říká, že cizince potřebujeme, ale pak se nic neděje. Ani digitalizace procesu nezrychlí přijímací řízení,“ shrnuje Tkačuková v podcastu Podnikatelka.

Proč se vůbec cizinci rozhodnou zůstat v zemi, která k nim není příliš přívětivá? „Líbí se jim, že je u nás bezpečno. Moc spokojeni nejsou s kvalitou potravin, ta je tady podle všech snad nejhorší v Evropě,“ přibližuje Tkačuková, jak expati hodnotí Česko.

„Medici tady nezůstávají, což je škoda, přicházíme tak o lékaře. Nemají důvod tady zůstat, jsou vázáni vládními programy svých zemí,“ zmiňuje také Tkačuková v podcastu Podnikatelka.

• Dá se poznat, kdo z cizinců bude žít v Česku dlouhodobě a naučí se jazyk?

• Jak se ti, co to myslí vážně, projevují?

• A sleduje Tkačuková dál jejich životní cestu v tuzemsku?

V podcastu se také dozvíte, jaké znalosti ji na začátku podnikání chyběly, co všechno se musela naučit a jak nastavovali procesy ve firmě. 

sinfin.digital