I svět umění potřebuje právníky. Radím sběratelům, investorům i galeriím, říká Kozáková

Právo umí být nesmírně pestrým oborem a laika často překvapí, čím vším se experti ve světě paragrafů zabývají. Příkladem právničky, jejíž specializace patří mezi ty méně tradiční, je i Daniela Kozáková, která se věnuje oblasti art law, tedy práva týkajícího se všeho kolem umění. „Tento obor potřebují všichni, kteří jsou činní na trhu s uměním- Poskytuji vlastně byznysovou podporu. Ať už jsou to sběratelé, investoři, galeristé nebo instituce, které řeší právní aspekty výstav,“ vysvětluje Kozáková v nové epizodě podcastu Podnikatelka.

Umění je pro Danielu Kozákovou zábavou i zálibou. Jak ostatně přiznává, v rámci rovnováhy mezi prací a osobním životem jej řadí spíše do druhé škatulky, i když je pro ni i každodenní prací. Jako právnička se Kozáková věnuje oblasti art law, s níž se seznámila během studií v Londýně. „Nebylo to pro mě úplně nové, jelikož jsem již znala právo duševního vlastnictví a autorské právo, co ale byla novinka, bylo právě ono právní poradenství všem subjektům na trhu umění,“ vzpomíná Kozáková. „Sbírat umění můžeme už od tisícikorunových částek. Kupování děl mladých současných autorů je navíc skvělou formou podpory světa umění. Poradenství, kterému se věnuji, se nicméně týká spíše děl ve vyšších cenových hladinách. Klienti se na mě obrací jak se žádostmi o sepisování smluv, tak třeba s řešením výpůjček nebo v otázkách určování pravosti díla,“ dodává.


Jaký je z právního pohledu rozdíl mezi potřebami sběratelů a investorů a kdy je pomoc právníka potřeba? Jak svět umění ovlivňuje digitální prostředí a fenomén NFT? Poslechněte si celý podcast.

sinfin.digital