Kapverdy jsou mi největší inspirací. Chci tam vybudovat porodnici pro chudé ženy, říká Sofia

Monica Sofia, rodačka z kapverdského ostrova Santiago, patří v Česku k nejvyhledávanějším modelkám. Ve světě módy také podniká s vlastní značkou ženské obuvi. „Inspirují mě vzpomínky na země, které jsem jako modelka navštívila. Nejvíce inspirace ale čerpám z Kapverd. Propojuji ve své práci moderní prvky s tradičními,“ říká Sofia v nové epizodě podcastu Podnikatelka. Kapverdám se Sofia snaží pomáhat i jinak – jak formou podpory byznysu v rámci Česko-kapverdské obchodní komory, které je viceprezidentkou, tak v rámci nadace Naděje Cabo Verde. „Mým snem je vybudovat na Kapverdách porodnici pro chudé ženy, které by si zdravotní péči dovolit jinak nemohly,“ prozrazuje Sofia.

U Kapverďanky, která vystudovala technickou fyziku, by asi jen málokdo čekal, že bude žít v Česku a věnovat se zde mimo jiné podnikání v módní branži. Jak ale sama Monica Sofia říká, hlavní je si věřit a nepřipouštět si, že něco je nemožné. „Když někdo někomu řekne, že něco nejde a nemůže to dělat, tak já vždy říkám, ať to udělá třikrát a ještě se u toho vyfotí,“ říká s úsměvem exotická kráska, která patří k nejvyhledávanějším modelkám. 

Právě na přehlídkových molech se v hlavě Monicy Sofie zrodil nápad na vlastní značku módní obuvi. „První kolekce byla pro české ženy asi hodně extravagantní. Mám ráda hodně barev a to tak mnoho lidí nemá. Pak jsem pro druhou kolekci změnila strategii, už jsem nedělala to, co chci já, ale to, co chtějí Češky. A fungovalo to,“ líčí své začátky Sofia. Společné podnikání mezi Českem a Kapverdami pak Sofia aktivně podporuje i jako spoluzakladatelka a viceprezidentka Česko-kapverdské obchodní komory. I díky podnikatelským úspěchům může své rodné zemi, která je jí neustálou inspirací, pomáhat v rámci nadace Naděje Cabo Verde, kterou založila.

„Už se mi podařilo pomoci více než padesáti tisícům lidí, kteří často musí vyžít s méně než pětadvaceti korunami na den. Vybavili jsme několik škol počítači, ale i židlemi a stoly, v některých se do té doby sedělo na zemi. Pomáhali jsme i se zdravotnictvím, první plicní ventilátor na Kapverdách byl dar z Čech,“ popisuje Sofia aktivity nadace. „Můj vysněný projekt je vybudovat na Kapverdách porodnici pro nemajetné ženy, které by si nemohly zdravotní péči dovolit. Na tom projektu teď intenzivně pracujeme,“ uzavírá Monica Sofia.

Co je nejtěžší na navrhování bot? Jaké byly její začátky v Česku, když ani neuměla jazyk? A jaké je její životní motto? Poslechněte si celý podcast.

sinfin.digital