Podnikatelka nebo Popelka? Když žena něco chce, tak toho dosáhne, říká profesorka Geršlová

Do pátého dílu podcastu Podnikatelka zavítala žena, která sice sama nepodniká, ale přibližuje osudy těch, které se do dějin podnikání nesmazatelně zapsaly. „Podnikatelky spojuje odvaha a ochota riskovat. Samozřejmě i chuť pracovat a dát do toho vše. To je u všech stejné, tehdy i dnes. Je to do určité míry i o boji proti společnosti, protože ženy to měly a stále mají v podnikání těžší,“ říká profesorka Jana Geršlová v rozhovoru s Kateřinou Haring. Čím se mohou dnešní podnikatelky inspirovat třeba u Veuve Clicquot, Anny Sacher nebo Marie Bogner? Poslechněte si celý podcast.

Jana Geršlová se stala první profesorkou v historii Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě. Ač sama nepodniká, o úspěšných ženách, které se v byznysu dokázaly prosadit, nedávno vydala knihu Podnikatelka nebo Popelka? 

„Společný jmenovatel v knize popsaných podnikatelek je ten, že známe jejich jména, ale neznáme ty fascinující příběhy. Čerpala jsem z německé literatury, jelikož mým druhým oborem je germanistika, a dostala jsem se k pramenům, které jsme u nás vůbec neměli. Byl to i šok, mnoho autorů jsem sama vůbec neznala,“ říká Geršlová s tím, že kdyby chtěla jít do podrobností, musela by napsat ještě nejméně jednu knihu. 

V posilovně se každý druhý necítí dobře. On-line cvičení boduje i v korporátu, říká zakladatelka Gymbee

„První téma mi bylo hned jasné – třeba Madame Tussaud v době Velké francouzské revoluce a její voskové odlitky tváří popravených na gilotině. Nebo u nás málo známá zakladatelka sex shopů Beate Uhse, jejíž příběh je bořením tabu na entou,“ poukazuje Geršlová na některé z šestnácti podnikatelek, jejichž příběhy ve své knize zachytila.

Na osudech jednotlivých podnikatelek je podle Geršlové vidět, že když žena něco chce, tak toho dosáhne. „Líbí se mi citát Estée Lauder, že tam, kam se dostala, se nedostala proto, že chtěla, ale proto, že na tom pracovala. A tak to měly všechny, o kterých jsem psala, byť každá za trochu jiných okolností,“ uzavírá Geršlová.

Další podcasty INFO.CZ si můžete pustit >> ZDE <<

sinfin.digital