Psychická péče má být dostupná pro všechny, kdo ji potřebují. Pojištovny by terapie měly proplácet, říká Krčilová

Audioverze

Až miliarda lidí na světě trpí duševními a neurologickými poruchami. Zájem o služby psychoterapeutů narostl zejména během covidové pandemie. „Je to tím, že lidé ztratili jistoty toho, co měli. Museli přehodnotit svůj život. Navíc ze všeho toho tlaku kolem a ekonomické nejistoty mají lidé strach a stres,“ říká v dalším díle podcastu Podnikatelka Žaneta Krčilová, spoluzakladatelka platformy a aplikace Hedepy.

Dalším důvodem pro nárůst zájmu o terapie je také to, že se o ní více mluví. I známé osobnosti otevřeně říkají, že mají svého terapeuta. Ostatní to pak motivuje o tom mluvit a někoho to i přiměje a přesvědčí, že na své trápení nemusí být sám.

Ještě před pár lety lidé neznali rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a terapeutem a v případě potíží téměř nevěděli, kam se obrátit. Platformu Hedepy její zakladatelé spustili před třemi lety a během pár měsíců zaregistrovali ohromný nárůst zájemců. Dnes působí v jedenácti zemích, mají 500 terapeutů, z toho 200 v Česku a stovky jsou na čekací listině.

Zpočátku si chtěli nejprve otestovat, zda ten nápad je dobrý. A s čím se na ně lidé nejčastěji obracejí? „Se stresem, že je na ně toho hodně. Dále jsou to úzkosti, deprese, problémy v mezilidských vztazích, a někdy řeknou, že neví, co je trápí a potřebují si jen popovídat a ani nemusí mít žádnou diagnózu,“ vysvětluje Žaneta Krčilová.

Častěji se na Hedepy obracejí ženy a ten poměr je 60 % žen ku 40 % mužů. Ženy jsou podle Krčilové připravenější a  otevřenější mluvit o tom, co je trápí. „Depresemi trpí dvakrát častěji než muži, ale zase muži na deprese umírají častěji než ženy. Pro muže je těžší si říci o pomoc, protože by se ukázala jejich slabost.“

Součástí práce platformy Hedepy jsou i různé kampaně. Jedna z posledních měla název „Muži nepláčou“ a poukazovala na stereotypy v očekávání toho, co je na muže kladeno.

Pro děti do třinácti let není on-line prostředí ideální. Hedepy nabízejí „teen terapie“ od třinácti let s tím, že od tohoto věku může být terapie pro děti stejně efektivní jako sezení face to face.

„Dospívající mají spoustu potíží a sehnat pro ně psychoterapeuta je velmi náročné. On-line terapie pro teenagery byla proto nezbytná. Přibývá sebepoškozování, šikany a dalších problémů,“ vysvětluje Krčilová.

● Preferují klienti připojení přes telefon, nebo přes notebook?

● Proč si můžete svého terapeuta vyhlédnout a zamluvit na určitou konkrétní dobu a co vám to přinese?

● Jak vůbec sama Žaneta zvládá kombinovat práci s osobním životem?

● Díky čemu jsou na některých trzích číslem jedna?

● Jaké mají plány a cíle do budoucna?

● Jakou radu by dala ženě, která chce uspět v kariéře?

● Jaký moment v jejím životě jí změnil pohled na svět?

● A jakou byznysovou nebo motivační knihu by doporučila?

To a mnohem více se dozvíte v dalším díle podcastu Podnikatelka s Žanetou Krčilovou.

sinfin.digital