Mechanické hodinky jsou opět na vzestupu. V Česku jsme jediní, kdo je celé vyrábí pod jednou střechou, říká Červenák Nývltová

Možná to leckoho překvapí, ale i v dnešní moderní době, kdy má řada lidí chytré hodinky, případně se, pokud chce vědět, kolik je hodin, podívá na mobilní telefon, jsou mechanické hodinky opět na vzestupu. Renáta Červenák Nývltová se jako generální ředitelka společnosti Elton hodinářská může pochlubit tím, že je jediným výrobcem v České republice, který hodinky vyrábí kompletně celé včetně strojku pod jednou střechou. „V Česku jsme unikát, a vlastně i tak trochu na světě, protože hodinky s vlastními inhouse strojky vyrábí asi jen dvacet až třicet firem. Celé je to ruční práce, což mnoho zákazníků nevidí, ale když se podívají k nám do výroby, přehodnotí svůj pohled na cenu a hodnotu práce, která za ní je,“ říká Červenák Nývltová v nové epizodě podcastu Podnikatelka.

Červenák Nývltová popisuje, že kromě redesignů osvědčených modelů hodinek s dlouholetou tradicí se společnost Elton hodinářská soustředí i na inovace. „Pracujeme s novými materiály, nechceme se jen zahrabat v historii, byť jsou reedice velmi populární a je o ně zájem, i díky odkazu na tradici. Momentálně vyvíjíme úplně nový typ strojku a už příští rok bychom chtěli představit první hodinky jím poháněné,“ říká Červenák Nývltová.

Samotný strojek má podle složitosti mezi 125 až 150 drobnými součástkami, které musí hodinář dát nesmírně pečlivě dohromady, aby vše fungovalo s maximální přesností. Co je pak podle Červenák Nývltové velmi populární, jsou možnosti personalizace hodinek. „Někdo si rád dá třeba monogram na korunku nebo si nechá vygravírovat nějaké sdělení na zadní stranu hodinek. Máme ale i takové klienty, kteří si vyhrají s každým detailem a výsledkem je naprosto unikátní kus hodinek, který je jeden jediný na světě. Obecně vzato, můžou si vymyslet takřka cokoliv, a pokud je to technologicky proveditelné, rádi jim vyjdeme vstříc a hodinky pro ně vyrobíme,“ uzavírá Červenák Nývltová.

Co je na výrobě hodinek nejsložitější? A na jaké nové modely se můžeme v produkci české společnosti Elton hodinářská těšit? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital