Vnímání nevidomých se zlepšuje, pořád je ale na čem pracovat. Hlavní je se nebát, říká Hambergerová

Navzdory těžkému zrakovému postižení se Šarlota Hambergerová snaží žít úplně stejně jako zdraví lidé a tu samou šanci chce dát i co nejvíce ostatním nevidomým v rámci své organizace Spolu s vámi, která zrakově postižené nejen zaměstnává a propojuje je se seniory, ale též o problematice přístupu k nevidovým pořádá osvětové semináře. „Vnímání nevidomých ve společnosti se lepší. Lidé už nás potkávají na ulici a nedívají se při tom na nás divně s tím, co tam vůbec děláme. Jsou ale situace kde se to ještě musí probourat, hodně je to vidět u zaměstnávání. Čím víc se o tom bude mluvit, tím více se budou bořit bariéry. Důležité je se nebát,“ říká Hambergerová.

Hambergerová v nové epizodě podcastu Podnikatelka upozorňuje na to, že mezi zrakově postiženými je až sedmdesátiprocentní nezaměstnanost. Sama odmítnutí ze strany zaměstnavatele několikrát zažila. „Zaměstnavatelé na to nejsou zvyklí ani připravení, navíc často mají předsudky. Sama jsem zažila, že mi řekli, jak jsem úžasně kvalifikovaná, ale jak jsem zmínila, že jsem nevidomá, řekli jen, že se určitě ozvou, a už jsem o nich neslyšela,“ popisuje svou zkušenost Hambergerová. „Nevyhovující je i vzdělávání zrakově postižených. Stále tu převládá představa, že nevidomý musí být masér, učitel hudby nebo dělat hrnky někde v chráněné dílně, ale jsme už jinde. Hýbe se to, ale máme ještě velký kus práce stále před sebou,“ dodává.

Proč Šarlota Hambergerová nemá ráda pozitivní diskriminaci? Co vše učí o přístupu k nevidomým na osvětových seminářích? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital