Pravidla pro vázání květin jsou u nás zastaralá a sešněrovaná. V Les and Flowers dáváme přednost přírodní divokosti, říká Nováková

„Vypni hlavu a jeď!“ Říká si Claudie Nováková ve chvílích, kdy se navalí spousta zakázek a nestíhá. Spolu se svou maminkou založily obchod s květinami Les and Flowers. Každou z nich k tomu ovšem přimělo něco jiného.

Maminka Claudie je známá poradkyně ve fashion a designu Džamila Nováková. Ke květinám si našla cestu přes interiérový design, který začala dělat pro své klienty z módní branže.

Cesta Claudie byla jiná. „Svůj první pugét jsem uvázala ve čtrnácti letech,“ vzpomíná. „Chtěla jsem maminku na narozeniny překvapit, ale uvědomila jsem si, že se mi nelíbí, co kde vážou. A kdybych to měla namíchat z toho, co nabízeli, nedoplatila bych se. Máma o podnikání s květinami uvažovala již delší dobu, vytvořila si doma ‚vision board‘ a já jí ho občas něčím doplnila. A pak se mě jednoho dne zeptala, zda do toho nechci jít s ní,“ vypráví o vzniku společného podnikání Claudie.

Obchod musely otevřít v šibeničním termínu čtyř týdnů, protože se přihlásily do výběrovky na nebytový prostor na Praze 7, kterou vyhrály. Navíc to bylo před Vánoci, což je jedno z nejlukrativnějších období v roce. „Bylo to strašně náročné, ale vyplatilo se to,“ vzpomíná na úplné začátky podnikání s mámou Claudie.

Jaké barvy vládnou letošním vánočním svátkům? „Do všeho se promítá ‚Barbie růžová‘ a dost ‚boho‘ styl,“ odpovídá Claudie. Sama se však snaží trendům nepodléhat a naopak dává přednost přírodní divokosti i netradičním kombinacím: „Snažím se to dělat naším stylem.“ Nicméně Vánoce tady v Česku prý máme rádi v tradičních barvách, dekorech i ozdobách ještě po babičce.

„V tomto si tady každý drží své tradice. Já sama nejsem zatížená floristickými poučkami a toto vzdělání si naopak doplňuji. Často se mi stane, že zkombinuji kytky, které by si tradiční floristky ani netroufly zkombinovat, například olivu s eukalyptem. Moje máma má zase neotřelé barevné kombinace, má na to prostě talent,“ říká Claudie.

Za rok a něco fungování už toho stihly opravdu hodně. Jsou vyhledávanou firmou, která připravuje a zdobí velké galavečery, firemní večírky i svatby, u kterých je ideální, aby se na nich začalo pracovat co nejdříve, tedy minimálně měsíc dopředu. „Klienti mají rádi spokojenost i překvapení. Ale i my jako realizátoři musíme být spokojení. Komunikace je naprosto zásadní moment pro zvládnutí velké akce a také je důležité se přizpůsobit prostoru,“ poodhaluje zákulisí přípravy velkých akcí Claudie.

Velký zájem je také o jejich workshopy pro firmy, korporace i jednotlivce. „Musíme přidávat termíny. Například tvorba věnců pro různá období roku je u nás velmi populární. Navíc je to velmi teraupetické, vždy na lidech vidím, jak se u toho uvolní,“ líčí Claudie Nováková v dalším díle podcastu Podnikatelka.

Zajímá vás, co dělají s květinami, které již nejsou v dobré kondici, nebo když přijdou poničené? Něco dávají na portál „Nesnězeno“ nebo spolupracují s restauracemi a firmami, které je od nich berou a ještě použijí. „Je to o tom, jak se o květinu staráme. Když jí dáme péči, je to poznat. Teď jsem měla doma kytici tulipánů, které nebyly v nejlepší formě, ale když jsem jim dala náležitou péči, dělaly mi radost ještě čtyři další týdny.“

A jací jsme my Češi zákazníci? Necháme si poradit, nebo si jdeme paličatě za svým? A jaké jsou nejdůležitější období pro floristy?

Poslechněte si celý díl podcastu Podnikatelka s vánoční náladou a hostem Claudií Novákovou.

sinfin.digital