Začínala jsem čtyřikrát od nuly. Hlavní je zkoušet a nebát se jít za svým snem, říká Pergler

Ředitelka Prvního slovanského gymnázia Tatjana Pergler v Česku vede úspěšnou střední školu. Za sebou má ale několik kariérních změn spojených se stěhováním, nejprve z Ukrajiny a ještě předtím z rodného Kazachstánu. I to v ní formuje vůli jít za svým snem a nebát se, což radí také ostatním ženám-podnikatelkám. Jaké má zkušenosti s rozjezdem kariéry v zemi, kde nejprve neznala ani jazyk? Jaké hodnoty vštěpuje svým studentům? A jak by podle ní mělo vypadat školství v 21. století? Poslechněte si celou novou epizodu podcastu Podnikatelka.

Tatjana Pergler se narodila a první vysokou školu vystudovala v Kazachstánu. Následně se přestěhovala na Ukrajinu, odkud se po absolvování druhé vysoké školy spolu s manželem, který je potomkem Volyňských Čechů, přestěhovala v roce 1998 do České republiky. „S Českem jsem neměla žádnou zkušenost a ani představu o něm jinou než z učebnic dějepisu. Měla jsem růžové brýle,“ vzpomíná Pergler v rozhovoru s Kateřinou Haring. 

Nejtěžší pro ni bylo zvládnutí jazyka a vypořádání se s vlastní identitou, obzvláště se ztrátou pracovní jistoty. „Když jsem se blíže seznámila s jazykem, pootevřela se mi dvířka k tomu začít opět dělat ve svém oboru a to mě uklidnilo,“ dodává Pergler, která v Česku začínala jako pedagožka na univerzitě v Hradci Králové.

Jsem vizionářka, která moc nehledí na cenu. Mám problém, když se nemám co učit, říká Kocourková

Pergler uvádí, že založení vlastní školy předcházela snaha poskytnout co nejlepší vzdělání vlastnímu synovi, což vyústilo v pořádání jednodenních víkendových škol pro děti. „Následovala myšlenka doplnit předměty, co děti neměly ve škole, vyvinulo se to z jednodenní na dvoudenní školu, ale pořád komorního a rodinného typu. Na základě zpětné vazby rodičů se zrodila myšlenka školy jako takové,“ popisuje Pergler formování Prvního slovanského gymnázia, které bylo založeno v roce 2006. „Kdybych věděla, co všechno to obnáší, asi bych to znovu neudělala. Pro nás ženy je charakteristické, že jdeme za svým snem a musíme mít něco, co nás motivuje,“ dodává.

Protože je První slovanské gymnázium malou střední školou, je podle ní možné studentům poskytnout skutečně individuální přístup. V tom, že na gymnáziu studují děti mnoha národností, spatřuje Pergler naplnění myšlenek Karla IV., který snil při zakládání univerzity o zemi, kam budou lidé jezdit za vzděláním. Inspiraci Pergler čerpá hlavně u zahraničních škol. „Klíčová je otevřenost vůči světu i vůči rodičům. My to zavedli a osvědčilo se to, vytvořilo to rodinnou atmosféru a pocit spokojenosti a bezpečí. Je to náročné a ne každý učitel je tuto výzvu schopen přijmout. Musela jsem se kvůli tomu s některými rozloučit,“ popisuje Pergler. „Mám plány intenzivně gymnázium rozvíjet dál, pracujeme na projektu vlastního areálu, na hostujících profesorech. Já sama bych chtěla pustit funkci ředitelky a postupně vše předat do rukou odborníků a profesionálů,“ nastiňuje Pergler své plány do budoucna.

sinfin.digital