Žádná dávka alkoholu není bezpečná a s dětmi je potřeba o závislostech hlavně mluvit, říká Vedralová

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová otevřeně hovoří o závislostech u dospělých i u mladistvých, kterým v rámci své praxe pomáhá. „Není to o tom, že bychom říkali lidem, jak se mají chovat, ale o upozorňování na negativní dopady,“ vysvětluje. Jak je na tom Česko se závislostmi, kde máme mezery a kde bychom se mohli inspirovat? A na kolik nás boj se závislostmi přijde? Poslechněte si celou novou epizodu podcastu Podnikatelka, tentokrát vykračujícího netradičně mimo byznysové prostředí.

Jarmila Vedralová jako národní protidrogová koordinátorka řídí v Česku boj se závislostmi, ať už těmi na látkách legálních či ilegálních, ale třeba také na závislostech v on-line prostředí. „Problematika je to závažná, ale je i velmi pestrobarevná. Zajímavé je to v tom, jak moc oblastí se to dotýká. O tom je pak ta koordinace, aby byli odborníci v terénu, co se věnují klientům, a zástupci státní správy, co tvoří legislativu napříč všemi oblastmi,“ popisuje svou práci Vedralová.

Za nejdůležitější sama považuje prevenci, hlavně mezi dětmi a mladistvými. „Pravdou je, že ten efekt není rychlý, je to na několik let. S dětmi je potřeba pracovat, abychom do budoucna snižovali výskyt rizikového chování,“ vysvětluje Vedralová s tím, že dlouhodobá práce nese pozitiva a její výsledky jsou rok od roku lepší. Doba ovšem přináší nová rizika. Závislosti na alkoholu nebo cigaretách se mladiství zbavují, přicházejí ale nové vlivy z internetu. „Rodič by si měl více všímat dítěte a hlavně s ním mluvit. Nejít cestou zákazů a strašení, ale mluvit o tom, co se může stát,“ říká Vedralová na konto takzvaných on-line závislostí.

I mezi dospělými se podle Vedralové Česko co do zvládání závislostí lepší, nicméně stále se ve srovnání s ostatními evropskými státy držíme na předních příčkách. „Máme 2,5 milionu kuřáků, osob v rizikovém pití alkoholu 1,6 milionu, vysoké riziko, kde už by byla potřeba intervence je pak u 500-600 tisíc lidí. U nelegálních látek je to zhruba 40-34 tisíc závislých, patologických hráčů zhruba 230-150 tisíc osob,“ popisuje situaci Vedralová s tím, že žádné množství alkoholu není zcela bezrizikové. Na vzestupu je podle ní i závislost na psychoaktivních lécích na předpis. „Sama si říkám, že vždy bude nějaká cesta, byť je to dlouhé. Někdy stačí s lidmi jen promluvit, aby získali nadhled a začali něco dělat,“ uzavírá Vedralová.

Za pivo pro ženy mě napadaly feministky. Je to můj životní projekt, říká Rozenberg Šmíra

Výnosy Leoše Rouska: Nový newsletter INFO.CZ je váš průvodce světem peněz

sinfin.digital