Závislost na technologiích může u dětí propuknout velmi brzy. Občas se musí i nudit, říká Zavoralová

Lidija Zavoralová má za sebou roky praxe jako manažerka v IT sektoru a sama pochází z rodiny, kde byla technologiemi obklopena už od dětství. Dnes se mimo jiné i jako spisovatelka série knih Switch – Říše za monitorem věnuje vzdělávání dětí i jejich rodičů v tom, jaká úskalí a nebezpečí mohou v digitálním světě existovat. „Sama jsem byla vlastně závislá na počítačových hrách, jen to tehdy nebylo vnímáno jako problém. V posledních letech ale pozoruji, že to vůbec není neškodné. Elektronická závislost je závislost jako každá jiná,“ upozorňuje Zavoralová v nové epizodě podcastu Podnikatelka.

Díky rodinnému zázemí pronikla Lidija Zavoralová už jako dítě do světa technologií. Ve třinácti si uměla sestavit vlastní počítač a otevřeně přiznává, že se stala závislou na hraní počítačových her. S vývojem technologií si čím dál více uvědomuje, že dovedou být jak dobrým sluhou, tak špatným pánem a snaží se o tom šířit osvětu. Varuje, že závislosti na chytrých telefonech a tabletech mohou propadnout i velmi malé děti. „Techniku zneužívají rodiče, ne děti. Chtějí zjednodušit práci sobě a pokrytecky u toho říkají, že všechny děti mají tablety a mobily. Já na to říkám, že třeba syn české ředitelky Microsoftu Taťány le Moigne svůj první smartphone dostal až v patnácti. Děti Steva Jobse ani Billa Gatese nepoužívaly elektroniku,“ vysvětluje Zavoralová s tím, že ochránit děti před úskalími digitálního světě neznamená schovat je, ale učit je. A učit při tom neustále i sám sebe jako rodič. Děti s problematikou seznamuje i ve svých knížkách Switch - Říše za monitorem. „Chtěla jsem číst dětem relevantní literaturu, ale nic jsem nenašla, tak jsem si řekla, že ji sama napíšu. Projekt trval několik let, knížky detailně probírají jednotlivé problémy kyberšikany, závislosti, virů, ztracených peněz. Jsou to knížky, které rodič dokáže dítěti rychle přečíst a otevřít na jejich základě dialog,“ říká Zavoralová.

Proč je důležité, aby se děti občas i nudily? Kdy je vhodný čas začít je s problematikou technologií a rizik jejich užívání seznamovat? Poslechněte si celý podcast.

Nevybírám si, zda zastupuji muže, nebo ženy. V Česku máme problém se zmodernizovat, říká advokátka Martin-Nešporová

sinfin.digital