Pražská práva jsou na vzestupu. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Marta Chromá, Kristina Koldinská a Věra Honusková

Právnická fakulta Univerzity Karlovy má od konce loňského roku nového děkana, Radima Boháče. V jeho kolegiu zasedlo hned pět žen. „Fakulta udělala v posledních měsících řadu pozitivních kroků, ale právníci jsou konzervativní a všechno jde daleko pomaleji,“ říkají tři z členek kolegia – proděkanky Marta Chromá a Věra Honusková a profesorka Kristina Koldinská. Přiznávají také, že někteří vyučující vnímají studenty stále jako své nepřátele. A to chtějí změnit.

V podcastu PRÁVNIČKY se sešly tři dámy, které zasedly v novém vedení Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Marta Chromá působí na pražské právnické fakultě jako proděkanka pro magisterské studium. Fakulta podle ní musí být atraktivnější pro budoucí uchazeče. „Chtěla bych, abychom měli objektivní systém zkoušení, aby například státní zkoušky byly takové, že studentům pomůžou poznat, že se něco naučili,“ popisuje s tím, že cílem je, aby znalosti byly objektivně měřitelné. V podcastu PRÁVNIČKY také popisuje, že se stále u některých učitelů stává, že se ke studentům chovají jako ke svým nepřátelům. „Studenti si samozřejmě více zapamatovávají negativní věci a bohužel se potom dostanou do popředí v hodnocení studia na fakultě,“ říká Marta Chromá.

V rámci podcastu se právničky vrací také k nedávným kauzám, které byly s fakultou spojovány. Věra Honusková, proděkanka pro rozvoj fakulty v té souvislosti popisuje nové stránky, které instituce spustila k podpoře a pomoci vyučujícím i studentům. „Je tam možnost podat podněty. Spousta studentů se podělila se svými zkušenostmi a tímto je předávají dál. Platforma se jmenuje ‚Nenech to být',“ říká Honusková. Zmiňuje také, že s nastupující generací učitelů je snadnější komunikace a jsou otevření k diskusi. „Je to velmi otevřená generace.“

Kristina Koldinská, koordinátorka pro LL.M. a cizojazyčné studijní programy vyzdvihuje, že chce nový děkan fakulty klást důraz na to, aby zaměstnanci dohromady byli dobrý tým. „A to napříč fakultou – spolu se studenty táhnout za jeden provaz,“ přibližuje. Sama pak není příznivkyní orientace na výkon a na výsledky. „Celospolečenská honba za úspěchem je trochu mor,“ myslí si Koldinská.

Zaspala fakulta s řešením témat obtěžování studentů? Čím dokáží Martu Chromou, Kristinu Koldinskou a Věru Honuskovou překvapit studenti? Odpouští se v akademickém světě neúspěchy? A čeho by chtěly v rámci kolegia děkana dosáhnout? I na to odpovídají v podcastu PRÁVNIČKY.

sinfin.digital