Hledá se prezident(ka). V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Lenka Bradáčová a Věra Jourová, nejvlivnější ženy v Česku

Odpovědnost, vliv a někdy také bezmoc. Být na vrcholu, na vratké stoličce a neustále na očích, není pro každého. Existuje rada, jak se udržet nohama na zemi? A co když se to ani přes všechny snahy nedaří? I na to odpovídají v druhém díle podcastu PRÁVNIČKY vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová a místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Dlouhodobě patří mezi nejvlivnější ženy v Česku, přesto o sobě říkají, že jsou „normální ženské“. Obě se ale svými kariérami, životními postoji a názory bezesporu vymykají. Tak třeba po Věře Jourové se v Evropské komisi očekává, že vždy řekne svůj názor zostra. „Jourová je vždy na barikádách,“ řekla o ní Ursula von der Leyenová. Jourová sama přiznává, že nedokáže mlčet v případě autoritářského chování, nedemokratických postupů a násilí. Je ale také schopná o sobě druhým dechem dodat, že je „babička na blbnutí“, kterou nerozhodí ani svítící olejnička v autě.

Lenka Bradáčová je pak mnohdy jedněmi považována za konzervativní a tvrdou ženu, zatímco jinými hlavně za právničku se srdcem na správném místě, která se nebojí bojovat s nespravedlností. „Vystudovala jsem svůj životní obor, cítím že je to něco, pro co jsem se narodila,“ říká a dodává, že své práci věnuje maximum. Naráží tak na možné spekulace o tom, zda by se chtěla stát první českou prezidentkou. V pomyslném závodu o Pražský hrad má Lenka Bradáčová se současným kurzem 1:25 oproti Věře Jourové mírný náskok. Ani jedna ale svou možnou prezidentskou kandidaturu zatím nepotvrdila. V podcastu PRÁVNIČKY přiznávají, že by pro ně byl takový úřad výzvou a současně pozorně sledují shlukující se kandidáty. „Tu řadu sleduji, občas mě nějaká jména děsí, u některých si myslím, že by mohla překvapit,“ říká v podcastu Jourová.

Jaké životní momenty je nejvíce formovaly a jak se v případě Věry Jourové stala z „ženy plné nenávisti“ jedna z nejvlivnějších osobností v Evropě? Jak se dvě z nejvíce exponovaných Češek vyrovnávají s útoky, nekončící kritikou a nepřáteli? Kdy se cítily vlivné a kdy naopak bezmocné? Kdy si neudržely nadhled a jak se jim podařilo vybudovat dlouhodobě úspěšné a spokojené pracovní týmy? Odpoví druhý díl podcastu PRÁVNIČKY.

Když hoříme, zapalujeme druhé. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Kateřina Šimáčková, Stanislava Hejnová a Olga Kaizar

sinfin.digital