Nadšení nás neopouští. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Martina Kasíková, Michaela Vašinová a Zuzana Smítková

Komunikace je pro naši práci základ, shodují se v novém dílu podcastu s inspirativními ženami ze světa práva soudkyně Martina Kasíková, advokátka Zuzana Smítková a moderátorka Michaela Vašinová. A to nejen směrem k veřejnosti, ale také mezi právníky samotnými. Není podle nich například nutné stavět vysoké ploty mezi jednotlivými právnickými profesemi.

Videoverzi rozhovoru pro předplatitele najdete tady

Martina Kasíková působí jako předsedkyně senátu Krajského soudu v Praze. Přiznává, že i když ji práce soudkyně naplňuje, jedná se o náročnou profesi. „Když si v počátkách projdete prvotním talkem, posunete se výš a práce je pak klidnější. Současně je neustále podnětná v tom, že netušíte, co vám přistane na stole. Do té doby, než otevřu spis, tak netuším, jakou částí práva se budu zabývat,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY. Kromě soudcovské práce se také věnuje přednáškové činnosti. Je třeba mezi lektory Justiční akademie a Soudcovské unie ČR, je také externím vyučujícím na katedře občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dodává ale, že si dokáže dobře rozvrhnout soudcovskou a další práci. „Soudce by pod tlakem pracovat neměl. Koriguji si čas, abych se do tlaku nedostala,“ říká. Z řady ocenění, které Martina Kasíková za svou profesní dráhu obdržela, je nejvíce pyšná na Randovu medaili od Jednoty českých právníků. „Líbí se mi, že se v Jednotě vzájemně setkáváme a podporujeme. Taková setkání jsou pro mě pohlazení po duši,“ dodává.

Podle Zuzany Smítkové, partnerky advokátní kanceláře Toman & Partneři je velkou výhodou advokacie, že může být pánem svého času. „Výhodou je to hlavně pro ženy. Oceníte to jako matka, která se může přizpůsobit i dětem. Je to flexibilní,“ říká. Pokud jde o práci s klienty, k úspěšnému navázání vztahu je podle Zuzany potřeba chemie. „Je to vztah založený na důvěře. Samozřejmě se navzájem na prvních schůzkách oťukáváme,“ přibližuje. Pokud jde o vztahy mezi advokáty a soudci, byla by Zuzana pro méně formální pojetí. „I když nejsme úplně na stejné lodi, stále jsme právníci,“ říká. V podcastu PRÁVNIČKY také popisuje, že se v určitém ohledu vnímá jako cílevědomá. „Mým cílem teď je udržet vysoké renomé naší advokátní kanceláři. Z toho pohledu jsem cílevědomá,“ dodává s tím, že osobně

Michaela Vašinová, bývalá novinářka České televize, se před několika lety vrhla do právnických vod a založila odborný právnický videokanál Leagleone. „Jsem ze své práce nadšená každý den. Těším se na každého hosta, jelikož se dozvím nové informace, které mě posouvají dál,“ říká s tím, že profese musí člověka bavit. Z právnických oblastí ji nejvíce přirostlo k srdci rodinné právo. Naopak na ústavní právo se musí připravovat mnohem déle. „Ve studiu mi nevadí tlak, dokážu si ho ukočírovat,“ odkazuje na pravidelné vysílání a rozhovory s nejvlivnějšími osobnostmi českého práva. Michaela v podcastu PRÁVNIČKY také přiznává, že se vnímá jako cílevědomá. „Beru to pozitivně. Když má člověk cíle, které se mu plní, tak je to velice příjemné,“ uzavírá.

Pozná Martina Kasíková v jednací síni, když si není advokát jistý? Jak se dostala Michaela Vašinová k moderování? A jak dobře se Zuzana Smítková vyzná v lesnickém právu? I na to odpovídají v podcastu PRÁVNIČKY.

sinfin.digital