Hlavně si nic nevyčítat. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Jitka Piňosová, Lucie Balýová a Šárka Homfray

Syndrom podvodníka, strach z neúspěchu nebo nespokojenost sama se sebou. I takové pocity mohou zažívat úspěšné ženy ve světě práva. Jak se s tím popasovat a jak si udržet správný fokus na práci popisují v podcastu PRÁVNIČKY Šárka Homfray, Lucie Balýová a Jitka Piňosová.

VIDEOVERZE PRO PŘEDPLATITELE: Jitka Piňosová, Lucie Balýová a Šárka Homfray v podcastu PRÁVNIČKY

Šárka Homfray je právnička Odborového svazu státních orgánů a organizací. Sam říká, že její pozice je vlastně na českém trhu exkluzivní a málo početná. Kromě toho ji baví zejména práce školitelky a snaží se být dobrá v popularizaci práva pro lidi. Snaží se právo nejen zprostředkovat, ale i zasadit do společensko-sociologického kontextu a ukázat, jak dopadá na každodenní životy lidí. „Jsem taková dělnice práva,“ říká.

Pro Šárku je také důležitá genderová rovnost na trhu práce, ke které se pravidelně vyjadřuje v médiích. „Zajímá mě, jak je pro ženy složité skloubit práci a soukromý život. Pro ženy je důležitá dostatečná flexibilita a autonomie u zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel stojí o to, aby se ženy vracely po mateřské dovolené zpět do práce, tak by měl respektovat, že jejich pracovní možnosti se mohou každý týden lišit,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY s tím, že záleží zejména na osvícenosti konkrétního zaměstnavatele. „Stejný problém vidím u takzvané sendvičové generace,“ dodává.

Šárka v podcastu PRÁVNIČKY také přiznává, že je stále sama se sebou nespokojená. „Zápasím s tím celý život,“ dodává. Inspiraci čerpá z lidí kolem sebe. Nebojí se také přiznat, že je fanouškem celoživotního učení. Stejně je na tom také Lucie Balýová, advokátka a insolvenční správkyně. „Jsem celoživotní šprt. Cokoliv vidím a líbí se mi to, tak se snažím vzít si z toho něco pro sebe a posunout se dál. Toužím po tom být nejlepší,“ říká právnička, která byla jmenovaná jako vůbec nejmladší insolvenční správkyně u nás.

Pro Lucii je nejdůležitější se nezastavit. „Bála jsem se, že když odejdu na mateřskou dovolenou, už se mi nepodaří znovu nastoupit. Nechtěla jsem, aby mi něco neuniklo,“ říká s tím, že práce v kombinaci s rodinou je pro ni velká výzva. „Důležité je nevyčítat si, když dáte dítě do jeslí nebo ho berete s sebou do práce,“ dodává Lucie a přiznává, že občas trpí „syndromem podvodníka“, tedy že má pocit, že je někde tak trochu omylem. „Mám strach z neúspěchu,“ přiznává také právnička, která podle svých slov funguje na pětiletky a je plánovač v pracovním i soukromém životě.

Jitka Piňosová je přes sedm let jediná právnička v českém závodu Lego Group. „Mám štěstí, že pracuji pro firmu se sídlem v Dánsku, kde se velmi liší přístup v nastavení práce a rodiny. Pracuji v pěkném prostředí v příjemné atmosféře,“ říká s tím, že se vnímá hlavně jako týmový hráč. V podcastu PRÁVNIČKY také popisuje, že je prospěšné, aby právo bylo akceptovatelné a pochopené. Advokáti i soudci by měli být aktivní směrem k médiím. Právo je systém, který má řídit vztahy nás všech. Mělo by být o tom pomáhat ostatním, aby ho sami mohli aplikovat,“ dodává s tím, že se sama cítí dobrá v edukaci a v nacházení společného řešení – smiřování.

Co právničky inspiruje? A v čem Šárka Homfray, Lucie Balýová a Jitka Piňosová vynikají? Odpovídají v podcastu PRÁVNIČKY.

sinfin.digital