Se změnou se umíme porvat. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Adéla Šípová, Zuzana Vikarská a Marta Zavadilová

Audioverze

Pro pirátskou senátorku Adélu Šípovou byla milníkem v životě předvolební kampaň, kdy se z advokátky takřka přes noc stala známou političkou. Pro Martu Zavadilovou byl klíčový zase přechod do advokacie, a to po patnácti letech působení ve státní správě. Akademičku a odbornici na ústavní právo Zuzanu Vikarskou pak změna provází téměř celým profesním životem. Během své kariéry asistovala ústavní soudkyni nebo generálnímu advokátovi při Soudním dvoru EU. Jak se ale s profesními změnami úspěšně popasovat?

VIDEO PRO PŘEDPLATITELE: Se změnou se umíme porvat

Senátorka Adéla Šípová si studium práv vybrala ze „sobeckých“ důvodů. „Chtěla jsem být samostatná a užitečná,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY s tím, že nerada zůstává na jednom místě. „Do politiky jsem vstoupila naivní. Doufám, že si trochu své naivity ponechám,“ dodává. I přes politickou kariéru si Adéla stále snaží zachovat svůj životní styl a stýká se i dnes se stejnými přáteli.

Předvolební kampaní byla podle svých slov připravena na kritiku, ale ne na pochvalu. „V okamžiku vstupu do Senátu pro mě bylo zajímavé, jak se chovalo okolí,“ popisuje. Řeší mnohdy, zda jde o pochvaly lobbistického druhu, nebo si je skutečně zaslouží. „Politika je spíš souboj PR týmů, a to mi vadí. Překvapilo mě, jak velký vliv na tvorbu zákonů má to, jak to bude vypadat na sociálních sítích,“ dodává v podcastu PRÁVNIČKY.

Advokátka Marta Zavadilová chtěla být učitelkou. Nakonec ji maminka přesvědčila, že když vystuduje práva, může také učit, ale jako učitelka právničkou být nemůže. Patnáct let pak působila na Ministerstvu spravedlnosti. Předloni přešla do advokacie a se změnou profese je spokojená. Klíčové je pro ni ale stále vzdělávání. „Ve vztahu ke studentům jsou velmi důležité pochvaly. Je důležité je vyslovit nahlas. Pochvala potěší každého,“ říká.

To akademička Zuzana Vikarská v podcastu PRÁVNIČKY přiznává, že pochvalu přijímat neumí. „Je pro mě ale důležitá,“ dodává a asistentka ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové. Zuzana letos strávila čtyři měsíce v Lucemburku v týmu generálního advokáta při Soudním dvoru EU Michala Bobka. Dříve sbírala zkušenosti třeba v Oxfordu. „Pokud jsem někam odcestovala, tak to vlastně bylo ze sobeckých důvodů – šla jsem si za tím, co jsem chtěla. Baví mě objevovat a vymýšlet nové věci,“ říká s tím, že výzvou je pro ni najít někoho, kdo v tom bude pokračovat a ona může „utéct a začít něco dalšího.“

V čem jsou Adéla Šípová, Marta Zavadilová a Zuzana Vikarská dobré? A co se jim během kariéry nepovedlo? Odpovídají v podcastu PRÁVNIČKY.

sinfin.digital