Covidová doba firmám krásně ukázala, kteří lidé jsou zbytní a jaká práce není potřeba, říká Berdár

Vladimír Piskáček, Eva Hanáková

Gabriel Berdár je legenda mezi českými manažery. V podstatě celý jeho profesní život je spjatý s digitálními technologiemi (působil jako šéf Xeroxu, Dell Computers či Českého Telecomu), řízením lidí a krizovým managementem. Covidová situace je podle něj ideální na to udělat radikální řez a optimalizovat fungování firem. „Současná doba firmám krásně ukázala, kteří lidé jsou zbytní, jaká práce není potřeba. Ukáže se třeba, že existuje velká vrstva středního managementu, lidí, kteří žili z toho, že předstírali, že jsou užiteční,“ říká Berdár v novém podcastu Evy Hanákové a Vladimíra Piskáčka. 

Berdár proslul jako ten, který razí politiku otevřenosti a spolupráce například tak, že vyžaduje otevřené dveře kanceláří (jeho vykopávání dveří je legendou, která se nestala), nebo jako jediný generální ředitel velké české firmy, který byl kvůli své práci násilně napaden ozbrojenými útočníky (jeho noční střelba, kterou si pravděpodobně zachránil život, je naopak legendou, která se stala). 

V současné době je Berdár především krizový manažer, který pomáhá firmám řešit problémy a nastavovat strategie. Je to také člověk s konzistentním pohledem na svět, nenávidí korupci, sám ve svém profesním životě zažil tlaků na „odklánění peněz“ hodně. „Když jsem dělal na strategii VZP, tak podle čísel vycházelo, že ve zdravotnictví zmizí zhruba třetina prostředků, které se tam ročně protočí. A v té době VZP dělala zhruba 123 miliard korun ročního obratu, dneska je to cca 200 miliard. VZP má 2/3 trhu, takže celý zdravotnický trh má řekněme 300 miliard. Zhruba sto miliard korun se rozkrade. Rozkradou je občané tohoto státu,” říká Berdár v podcastu Welcome the Future.

Nástup Googlu či Facebooku do našich životů je podle něj přirozený, protože jsme si ho sami vybrali. „Byly tu kulty, církve, teď máme Facebook a Google. My lidé si dobrovolně vybíráme, čím se necháme ovlivňovat. Jestli se necháte ovlivňovat kultem, církví nebo Facebookem, je vaše dobrovolné rozhodnutí. Ano, je tam za tím stejně jako za církvemi velmi propracovaná znalost toho, jak lidé fungují a přemýšlí, ale technika je pořád stejná,” míní Berdár. 

Co dělá česká vláda v covidové krizi špatně a jak by mělo vypadat správné krizové řízení? A proč jsme podle jeho názoru v mnohem hlubší krizi a nejde jen o covid? Poslechněte si celý podcast. 

SDÍLET

Další díly


sinfin.digital