„Chlubili se, že nespí. Právě kvůli tomu udělali velké chyby a spousta lidí utrpěla na zdraví i na penězích,“ říká o vládě při pandemii ekonom Matějka

Vladimír Piskáček, Eva Hanáková

Filip Matějka přednáší na nejlepších světových univerzitách. Sám má doktorát z aplikované matematiky z Princetonu a s nobelistou Simsem rozvíjí vlastní ekonomickou teorii, která není odtržená od reality, ale naopak chování a jednání lidí či svět překypující informacemi postihuje v maximální míře.

V době vrcholící pandemie covidu ho vláda oslovila, aby společně s dalšími vědci pomohl. Doporučil přistoupit k problému (například) po vzoru Švýcarska: Udělat co nejméně co nejširších opatření, která pomohou všem. A udělat je hned!

Nepřekvapuje, že se jeho radami Babišův kabinet neřídil. Nakonec se stal pravý opak; lidé umírali, podniky krachovaly. „Politici v té vypjaté době začali tvořit těch 46 covidových programů. Ale vždyť také mají jen omezený čas, kdy nespí. Omezené mentální kapacity. Když začnou dělat 50krát tolik, než je potřeba, tak je dopředu jasné, že to nestihnou a celé to naopak dopadne daleko hůř,“ říká Matějka.

„Když loni začaly bourat vlaky, tak ministr průmyslu (a dopravy – Karel Havlíček) řekl, že strojvedoucí nesmějí mít tak dlouhé šichty a musejí víc spát. Protože jinak dělají chyby. Ale sám se tím bohužel neřídil, sám se chlubil tím, že nespí. Bohužel právě kvůli tomu udělali veliké chyby, které udělat nemuseli, a kvůli tomu spousta lidí utrpěla na zdraví i na penězích. Kdyby si toho nabrali méně, tak ta opatření udělali lépe,” používá nejen svou ekonomickou teorii ale i selský rozum Filip Matějka v podcastu Welcome The Future.

• Proč zdražuje všechno kolem nás? Může za to jenom covid?

• A co čeká naši ekonomiku po pandemii?

• Jak se dal dohromady s Nobelistou Christopherem Simsem?

• Víte kolik studentů, kteří se dostanou na prestižní americké školy, je nakonec dokončí? A v čem je hlavní rozdíl mezi americkým a českým školstvím?

• Budeme v budoucnu brát od státu všichni peníze formou základního příjmu?

• A jak budeme danit práci robotů?

Nejen o těchto tématech mluví Filip Matějka s Evou Hanákovou a Vladimírem Piskáčkem v podcastu Welcome the Future.


SDÍLET
sinfin.digital