A čím bankéře stát ohrožuje? „Bude mít tendence chtít po bankovním sektoru, aby uhradil náklady covidových trablů. Různých sektorových daní a podobných kroků se všichni děsí. Pro banky to může být zásadní problém,“ dodává host Evy Hanákové a Vladimíra Piskáčka v jejich podcastu Welcome the Future.
Jan Lamser je jednou z nejvýraznějších tváří českého bankovnictví posledních dekád a přes 20 let působil ve vrcholných pozicích ČSOB. V současné době je vášnivým propagátorem blockchainu i digitálních měn. Autoři podcastu Welcome the Future Lamsera poprosili, zda by princip blockchainu mohl nějak vysvětlit i jim. Nijak při tom nezastírali, že mírně řečeno tápou, a domáhali se odpovědi, kterou by pokud možno pochopil i novinář.
Jan Lamser to při výkladu smyslu a principů technologie, jejíž aplikace by bez přehánění změnila svět (a možná ho změní tak rychle, jako ho během pár dekád proměnil internet) vzal v potaz. Nabídl také řadu fascinujících souvislostí, upřímně řečeno dost děsivých. „Blockchain může být naše budoucnost, ale v mnoha ohledech může být taková budoucnost velice nebezpečná,“ říká a nebezpečí popisuje.
Lamser je renesanční člověk. Na různých vysokých školách v Praze i Francii vystudoval ekonomiku, teologii a matematiku a k tomu ještě autorské divadlo na DAMU. Vzdělávání, především na nižších stupních škol, však chápe nejen jako učení, ale především jako socializační prvek. Je velkým fanouškem řady nových technologií, v případě vzdělávání by byl ale opatrný. „Mám obavy, že pokud přijmeme současné zjednodušené pohledy na školství, které říkají, že školy můžeme zavřít a nahradit je nějakými digitálními programy, tak z toho může vzejít generace autistů a psychopatů.“
Zůstane impérium PPF vcelku i po skonu Petra Kellnera? Přežijí malé a střední české firmy už déle než rok trvající vládní restrikce? A co je nejnebezpečnější technologií současnosti? Mimo jiné také na tyto otázky odpovídá Jan Lamser v novém dílu podcastu Evy Hanákové a Vladimíra Piskáčka Welcome the Future.