Od cihel a betonu se přesouváme k lidem, konečně začneme dělat muzeum. A spustíme digitální revoluci, říká šéf Národního muzea Michal Lukeš

Vladimír Piskáček, Eva Hanáková

Pod Lukešovým vedením Národní muzeum opravilo většinu svých objektů – Národní památník na Vítkově, České muzeum hudby, Národopisné muzeum. A především, historickou budovu Národního muzea, jehož rekonstrukci plánoval od roku 2006 a kterou propojil s budovou někdejšího Federálního shromáždění, kterou pro muzeum získal. Nyní se z manažera, který průběhem let poznal rozličné stavební profese a postupy, stane na plný úvazek ředitel muzea. Těžiště jeho aktivit se z diskusí s památkáři posouvá na plno k vědě a její popularizaci. „Muzeum bude plné moderních expozic s prostory připravenými na velké projekty. A plánuji spustit digitální revoluci. Nechceme muzeum posouvat někomu do obýváku. Ale chceme se mu do vnutit do obýváku a lákat ho, aby do muzea přišel,“ říká Lukeš v podcastu Welcome the Future.

Digitální technologie budou v Národním muzeu použité v míře nevídané, ale podle Lukeše je třeba to připravit a udělat opravdu pořádně. Právě tato příprava tvořila významnou část rekonstrukce. „Není nic trapnějšího, než když si postavíte expozici na multimediálních zážitcích a ona vám zhasne a nejde nahodit. To je jak černé divadlo, když rozsvítíte,“ říká.

Přibude i velkých výstav ve stylu právě končících Slunečních králů. Pokud do plánů nezasáhnou takové události, jako byl výbuch ve Vrběticích a jeho vyšetřování. „Aktuální politika promlouvá i do takové věci, jako je pravěk. Máme připravenou velkou výstavu, která se jmenuje Země mamutů. Myslím, že bude absolutně atraktivní, vznikla absolutně apoliticky dohodou našich paleontologů s kolegy ze sibiřského Jakutska. Dohodli jsme se, že velká výstava bude příští rok a její součástí budou zmrzlé části mamutů a dalších zvířat a okolo toho příběh doby ledové. Ale najednou jsou české vztahy s Ruskem na úrovni doby ledové a my nevíme, jestli se výstava uskuteční, nebo nebo ne,“ dodává Lukeš v podcastu Evy Hanákové a Vladimíra Piskáčka Welcome the Future.

Jak se vědci Národního muzea pohybují po Súdánu, Libanonu a Sýrii?

Jak jsme se do těchto zemí vůbec dostali?

Jak se podařilo nejmladšímu řediteli muzea prosadit jeho opravy a hlavně je dotáhnout?

Jaké velké výstavy muzeum nyní chystá a jaké nové expozice se otevřou v průběhu podzimu?

Jak si ředitel muzea přestavuje multimediální expozici a kdo je vůbec cílová skupina muzea?

A hlavně, jak zahynul jediný český dinosaurus?

Nejen o tom mluví Eva Hanáková a Vladimír Piskáček s šéfem muzea Michalem Lukášem v podcastu Welcome the Future.

SDÍLET

Další díly


sinfin.digital