Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Haly ve Vysočanech půjdou k zemi. Developer místo nich postaví tisícovku bytů za miliardy

Haly ve Vysočanech půjdou k zemi. Developer místo nich postaví tisícovku bytů za miliardy

Haly zkrachovalého podniku ČKD Praha DIZ v Praze 9 čeká demolice. Místo nich vznikne přes tisíc bytů.

Ještě letos může v Praze-Vysočanech začít vznikat rezidenční soubor s více než tisícovkou bytů. Pro miliardáře Milana Šrejbera a jeho developerskou společnost Pankrác to bude dosud největší stavitelský projekt.

Investice do projektu nazvaného Vivus Kolbenova převýší tři miliardy korun. „Určitě nebudeme stavět projekt najednou, ale rozdělíme ho do pěti až šesti etap,“ řekl na dotaz deníku E15 obchodní manažer developera Miroslav Ocelák.

Bytový areál vznikne místo chátrajícího areálu zbankrotovaného strojírenského podniku ČKD Praha DIZ. Tovární haly developer Pankrác zbourá. Podle demoličního výměru mají původní objekty zmizet do konce letošního roku. Dokončení projektu plánuje Šrejberova skupina na rok 2022. Kromě bytů bude menší část projektu vyčleněná pro retail a kanceláře. V areálu vznikne rovněž 720 podzemních parkovacích stání. 

Pokračujte ve čtení článku na webu E15 >>>

1080p 720p 360p
Ceny bytů neklesnou, Praha se nám trochu rozpadá pod rukama, říká Čižinský

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1