Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Památkáři a fanoušci architektury zuří kvůli opevnění Staroměstského náměstí. Praha ale s křiklavými bloky dál počítá

Památkáři a fanoušci architektury zuří kvůli opevnění Staroměstského náměstí. Praha ale s křiklavými bloky dál počítá

Praha v týdnu rozmístila na okraji Staroměstského náměstí betonové bloky, jimiž chce frekventované místo chránit proti terorismu. Magistrát ujišťuje, že se jedná o preventivní krok a čelí kritice. Bouří se památkáři, kterým vadí, že s nimi nikdo nemluvil a lidé upozorňují na nekoncepčnost celého řešení, které považují za krajně nevkusné.

Frekventované místo, kde na Staroměstské náměstí ústí Pařížská ulice, patří mezi nejzranitelnější v Praze. Takřka vždy se na něm pohybuje velké množství lidí a je zde rušno. Jedná se ale zároveň o historicky cenné prostranství, na němž křiklavé žlutočerné betonové bariéry působí jako pěst na oko.

Právě to je terčem kritiky ze strany památkářů. Výhrady mají dvě: nikdo s nimi nemluvil a bariéry jsou pro ně v této podobě jednoduše nepřijatelné. „Toto řešení považujeme za krátkodobé, nutné, ale nekoncepční a věřím, že odpovědné osoby vymyslí komplexní řešení na ochranu zdraví a životů obyvatel. V opačném případě budeme hledat cesty k nápravě situace,“ řekl iDNES.cz šéf odboru památkové péče pražského magistrátu Jiří Skalický.

Jenže Praha s bariérami nadále počítá, chce je na místě nechat minimálně do konce roku – tak aby náměstí chránily například i během vánočních svátků. Bloků pořídila přes 130 a postupně je rozmisťuje i jinde v přilehlých ulicích. Magistrát se hájí, že jednal na základě doporučení policie, faktem ale je, že zvolil rušivou a nekoncepční variantu.

Toho si všímá například i oblíbená facebooková stránka Archwars, která mapuje architektonické a urbanistické přešlapy v českých městech. „Takže nahoře na Hradě máme boudy pro vojáky z Hornbachu a dole na Staromáku betonové zdi... No, i kdybychom se shodli, že je tohle potřeba, pořád to jde udělat elegantně, nerušivě,“ píše se na stránce.

Za pravdu tomuto názoru mimoděk dává i bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Ten upozorňuje, že bariéry jsou na Staroměstském náměstí beztak rozmístěný jen v omezené míře a část plochy nijak nekryjí. Preventivní opatření mu naopak chybí třeba ve spodní části Václavského náměstí, jak řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Tato plocha je přitom neméně frekventovaná a pro případný teroristický útok autem je rozhodně lépe přístupná, než Staroměstské náměstí, u kterého je v Pařížské ulici často provoz a poměrně málo prostoru na zběsilou rychlou jízdu.

720p 360p
Útoky kamionem

Šedivý si sám všímá nepovedeného provedení bariér a dodává, že by rozhodně považoval za lepší variantu odolné sloupky zapuštěné do země. Takové řešení je nicméně dražší a vyžaduje větší stavební zásahy, na což magistrát momentálně rezignoval.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744