Praha potřebuje neobvyklá řešení, říká Čižinský. V komunálních volbách jde proti vlastní straně | info.cz

Články odjinud

Praha potřebuje neobvyklá řešení, říká Čižinský. V komunálních volbách jde proti vlastní straně

Lidovecký poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský se bude ucházet o hlasy voličů příští rok na podzim v komunálních volbách na občanské kandidátce Praha Sobě. Kromě něj se do iniciativy zapojí řada známých aktivistů a osobností z rozličných občanských hnutí. Jaké jsou motivace a ambice občanské kandidátky? A co by chtěla v Praze změnit a prosadit? I o tom s Janem Čižinským hovořil politický reportér INFO.cz Vratislav Dostál.

V úterý jste oznámili vznik občanské politické platformy Praha Sobě. Kdo je její součástí a jaké jsou její ambice?

Jde o řadu aktivních lidí, o zástupce občanské společnosti, kteří se inspirovali naší iniciativou v Praze 7, kde se nám podařilo před necelými čtyřmi lety vyhrát volby (iniciativa Praha 7 Sobě v roce 2014 vyhrála komunální volby se zcela mimořádným ziskem hlasů, volilo ji 43,68 procent voličů, poznámka red.), mají chuť oslovit lidi a sesbírat podpisy. Pokud se nám podaří sesbírat podle zákona potřebných sto tisíc podpisů, chceme se pokusit oslovit voliče ve volbách.

Angažují se v iniciativě také politici z rozličných politických proudů, anebo jde čistě o občanský projekt?

Je to občanská iniciativa.

Ptám se proto, že v minulých komunálních volbách KDU-ČSL kandidovala v Trojkoalici se zelenými a Starosty a nezávislými. Zajímá mne tedy, zda jde o projekt, jehož ambicí je navázat na integraci menších politických subjektů, anebo zda jde o vaší sólo akci?

Určitě bych to nenazval sólo akcí. Je to nabídka lidem, kteří stojí o proměnu Prahy podobně, jako se to povedlo v Praze 7. Je to nabídka, aby se podívali na náš program, na naše cíle a případně se zapojili. A pokud bude poptávka po tom, co nabízíme, pokud se nám podaří nasbírat těch sto tisíc podpisů, tak si myslím, že se stane velmi pravděpodobným, že se Praha může proměnit v tom smyslu, že bude vstřícnější ke svým obyvatelům, že zlepší dostupnost bydlení, že zlepší dopravní infrastrukturu, že bude investovat do lidí ve školství a v sociálních službách a že se bude víc věnovat tomu, jak vypadají chodníky a ulice, zda ve městě nejsou bariéry a aby se v něm celkově dalo kvalitně žít.

Je pro nás zásadní, aby se Praha starala o nejslabší skupiny obyvatel, aby měla všechny potřebné kapacity pro lidi s postižením, pro seniory a jejich domácí péči, aby měla systém dostupného bydlení, aby se lidé nebáli, že na stará kolena nedožijí ve svém prostředí a podobně. To všechno a mnohé další je podle našeho názoru potřeba řešit a proto vznikla naše iniciativa, protože se to zatím nedaří ve městě prosadit.

To je občanská rovina vašeho projektu. A jaká je ta politická?

Nic z toho pochopitelně neprosadíme sami, bez koaličních partnerů. Blízko nám v tomto nepochybně je třeba právě Trojkoalice či Piráti. Vnímám to tak, že bychom nekandidovali proti Trojkoalici nebo Pirátům, nýbrž vedle nich a že by jim tedy lidé svými podpisy a energií při sbírání podpisů vytvořili Prahu sobě jako silného koaličního partnera.

Jinak řečeno to znamená, že vedle případné kandidátky iniciativy Praha Sobě bude kandidovat také KDU-ČSL, jejímž jste členem?

Ano. Uznávám, že jde o trochu neobvyklé řešení, Praha ale neobvyklá řešení potřebuje.

Jak jste vlastně spokojený se současnou vládní koalicí na pražském magistrátu?

Je to lepší než žádná koalice, což jsme si vyzkoušeli asi před rokem a půl, kdy se koalice prakticky rozpadla a Prahu to paralyzovalo. Zároveň to ale není koalice, kterou bych považoval za progresivní. Řadu záměrů se nám nepodařilo v koalici prosadit, mně konkrétně třeba změna financování městských částí. Usiloval jsem o to, aby městské části získaly finance na úklid a údržbu veřejného prostoru. Požadavky jsme dokonce sepsali do několikabodového programu, který jsme zaslali paní primátorce a ostatním členům Rady, avšak změny se nám nepodařilo docílit.

Pokud jste Trojkoalici označil za optimálního partnera vaší iniciativy, s kým byste si naopak spolupráci představit nedokázal? Ke komu máte programově nejdál?

Jsou to určitě komunisté. U ostatních subjektů záleží na tématu. Podle našeho názoru se kvalita moderního města odvíjí už od tojho, jak je vstřícné pro chodce. Chodci jsou totiž úplně všichni a město, ve kterém se dobře chodí, je také městem, ve kterém se dobře žije. Praha je přitom pro chodce na mnoha místech neprostupná a bariérová, někde nejsou ani chodníky. Což je věc, která se musí změnit a jsou zde strany, se kterými tento názor prostě neprosadíte. Změny, které by znamenaly větší komfort pro chodce, změny, které by vyústily v další zkvalitnění MHD, jsou příliš pomalé.

Jak hodnotíte současnou primátorku Adrianu Krnáčovou z hnutí ANO?

Už jsem to naznačil. V Praze 7 máme jinou atmosféru, jinak zacházíme s návrhy opozice, jinak zacházíme s občany, snažíme se, pokud někdo z nich přijde s nějakým návrhem, abychom jim vyšli vstříc, pokud někdo z nich dorazí na zastupitelstvo, ptáme se, který bod je zajímá a předřadíme jej před ostatní body. A není to jenom něco, čemu říkáme politická kultura. Magistrátu se nedaří ani v jiných, zdánlivých drobnostech: v Praze 7 jsme se soukromníky domluvili, že budou pouštět lidi zdarma na záchody, myslím, že by každá kulturně vyspělá metropole měla mít ve městě síť záchodů, kam si lidé mohou zdarma odskočit. Ani taková základní a drobná věc se ale nedaří v Praze prosadit a to naproti tomu, že magistrát má vliv na prostory v metru a na mnohé budovy po městě.

Už víte, kdo by mohl být součástí vaší kandidátky? Jaké typy osobností oslovujete a kdo vám už případně přislíbil účast?

Ideální kandidáti jsou pro nás skutečně aktivní občané. Aktivní lidé, kteří se starají o to, co se kolem nich děje a jsou ochotní si službou pro ostatní komplikovat život.


A kdybyste měl být konkrétní?

Už teď je součástí projektu třeba Hanka Třeštíková, která natočila film Šmejdi, který proměnil náhled na předváděcí akce a inicioval změnu legislativy ve prospěch seniorů, nebo je to třeba Petr Zeman, který se angažuje v iniciativě Prázdné domy, nebo Adam Scheinherr, který se zajímá o záchranu Libeňského mostu, a další.

Plánujete kandidovat ve všech městských částech?

Ne, jenom na magistrát a v Praze 7.

Přestože je ještě brzo, zeptat se musím: co byste považoval za úspěch?

Za úspěch budu považovat sesbírání podpisů. K volbám chodí přibližně 350 tisíc lidí, takže pokud sesbíráte sto tisíc podpisů, změna se podaří prosadit. A my chceme být v tomto ohledu pro sousedy z celé Prahy nadějí.  

Na podzim jste byl zvolen do Poslanecké sněmovny. Jak hodnotíte povolební situaci především s ohledem na vznik menšinové vlády hnutí ANO?

Vláda Andreje Babiše nezíská naši podporu. Máme na to schválené usnesení. Pokud jde o vznik vlády, myslím, že ANO zvolilo nezvyklý postup, mělo to vypadat jinak. Vítěz voleb měl vyjednávat takovým způsobem, aby měl zajištěné hlasy většiny poslanců při hlasování o důvěře vládě. Ve Sněmovně je jasně vidět, že se hnutí ANO opírá o extremisty.

Lidovci podle vás tedy neměli navázat na koaliční projekt z minulého volebního období?

Ne, neměli.

Česká politická scéna je od středu doprava roztříštěná. V jeden čas se to jevilo tak, že chcete integrovat síly skrze alianci se Starosty. Nakonec z toho ale sešlo. Jak v tomto ohledu hodnotíte volební výsledek KDU-ČSL?

Osobně mě mrzelo, že se koalice se Starosty rozpadla. Nakonec se ale obě strany do sněmovny dostaly. Určitě ale musíme do budoucna usilovat o užší spolupráci menších stran.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud