Advokáti si stěžují na soudy i policii. A ve sporu slávistického zadáka Kúdely jdou proti sobě česká a skotská právní esa

VÝBĚR JAROSLAVA KRAMERA | V uplynulém týdnu bylo v advokátním světě opět živo. Soudci údajně nechtějí advokáty pustit do jednacích místností bez negativního testu na koronavirus a policisté je zase chtějí stíhat za to, že radí klientovi nevypovídat. Tak snad nezakleknou na Radka Pokorného, který pomáhá v „rasistické kauze“ slávistickému zadákovi Kúdelovi.

Advokáti v Česku si stěžují své komoře, že po nich (i jejich klientech) někteří soudci vyžadují negativní test na koronavirus. Když ho nedodají, tak jim neumožní přítomnost u jednání. „V jednom z případů došlo dokonce k vyvinutí tlaku na účastníka řízení, aby na místě vypověděl advokátovi, který se neprokázal negativním testem, plnou moc pod pohrůžkou uložení povinnosti k náhradě nákladů spojených s odročením jednání,“ píše na svém webu Česká advokátní komora. Podle ní nespadá dle současných opatření advokát vstupující do budovy soudu za účelem soudního řízení do definice osob, které lze považovat za zaměstnance a které tedy musí podstoupit povinné testování či předložit potvrzení. Poté, co bude zkraje dubna rozšířena testovací povinnost i na osoby samostatně výdělečně činné, by mělo soudcům podle komory stačit i čestné prohlášení advokáta s informací, kdy došlo k provedení testu, jakým typem a konečný výsledek. 

Soudy nadto podle České advokátní komory jejím členům hází klacky pod nohy tím, že neodročují jednání kvůli nařízeným karanténám nebo jiným překážkám v souvislosti s pandemií. Advokáti si podle justice mají zajistit substituci pro dané soudní řízení. „Zaznamenali jsme případ, kdy byla advokátce nařízena karanténa a záležitost, která měla být řešena v rámci soudního jednání, byla mimořádně obtížná s velmi složitými skutkovými a právními otázkami. Spis měl cca 10 tisíc stran. I po vysvětlení a bez ohledu na názor klienta byla advokátka opakovaně vyzývána k zajištění substituce,“ upřesňuje komora a dodává, že i když je posouzení a zhodnocení včasnosti a důvodnosti žádosti o odročení jednání plně v kompetenci soudů, ty by měly mít více pochopení.

Ostřeji se Česká advokátní komora pustila do policejních orgánů, které v nedávné době zahájily trestní stíhání advokátů za – zjednodušeně řečeno – prosté poskytování právních služeb. Policistům vadilo to, že advokáti poučili osobu předvolanou k podání vysvětlení, že není povinna vypovídat. Policejní orgány takovým trestním stíháním podle komory protiprávně zasahují do ústavního práva na právní pomoc a postihují advokáty za zcela legální a řádný výkon advokacie. „Tím zasahují do nezávislosti advokátů, kteří mají povinnost poskytovat právní služby v souladu s ústavně zaručenými právy, mimo jiné právem jejich klientů na to nevypovídat a neobviňovat sama sebe,“ dodává komora. Policisté nadto považují za trestný čin, že se advokát řídí pokyny osoby, která je ve veřejném rejstříku zapsána jako statutární orgán právnické osoby, ale údajně má být pouze tzv. „bílým koněm“. „Advokát ovšem nemůže rozhodovat o tom, zda někdo je ‚bílým koněm‘ a na základě toho odmítnout poskytnout právní službu zapsanému statutárnímu orgánu,“ tvrdí komora. Podle Michala Žižlavského z představenstva komory je takové chování doslova barbarské. „Stíhání advokátů za poskytování právních služeb má stejnou logiku jako stíhání státních zástupců za to, že podávají obžaloby anebo soudců za to, že soudí,“ tvrdí Žižlavský.

Abychom se nevěnovali jen „advokátním strastem“, pojďme se podívat na některé dobré skutky z trhu. Ty mají za sebou tento víkend například právníci z enviro týmu advokátní kanceláře Deloitte Legal. V rámci projektu Ukliďme Česko se vrhli na odpadky na pražském Vítkově. Mimochodem Hlavní úklidový termín této dobrovolnické akce se letos kvůli pandemii posouvá až na Den Země 22. dubna. Advokáti z Bříza & Trubač se zase jako experti pustili do podpory mentoringové platformy Do Toho! Ta má za cíl pomoci malým a středním firmám posunout jejich podnikání na novou úroveň – ujasnit si vizi, inovovat, nastartovat další růst. 

Za dobrý skutek pro blaho českých fotbalových fanoušků se pak dají považovat aktuální mandáty hned dvou advokátních kanceláří, a to Pokorný, Wagner & Partneři a také Urban & Hejduk. Obě se angažují v případu slávistického obránce Ondřeje Kúdely, kterého hráči skotských Glasgow Rangers nařkli z rasismu.

Ve vztahu k UEFA Slavii zastupuje advokát René Cienciala, expert na mezinárodní a sportovní právo z advokátní kanceláře Urban & Hejduk. I když jsou jistě limity pravidel nejlepší světové fotbalové soutěže zajímavé, české čtenáře bude lákat spíše druhá linka sporu. A to možný postih Kůdely na britských ostrovech. Právě pro obranu ve sporu u skotských úřadů oslovila Slavia Radka Pokorného z Pokorný, Wagner & Partneři. Podle webu Seznam Zprávy bude úkolem Pokorného prověřit nejen údajný rasistický incident, ale celý průběh a dozvuky utkání – tedy i údajné Kúdelovo napadení v útrobách stadionu či zákeřné fauly na slávistické hráče. 

Pokorný, jehož kancelář v minulosti několik let spolupracovala s šéfem Slavie Jaroslavem Tvrdíkem v oblasti čínských investic i se skupinou CEFC (či jejím nástupcem skupinou CITIC Group) si na pomoc přizval elitní britskou kancelář, se kterou bude spolupracovat. „Vybrali jsme londýnskou právní kancelář Pinsent Masons, se kterou spolupracujeme na doplnění trestního oznámení tak, aby pokrývalo všechny skutečnosti, které jsme od té doby zjistili. Chceme postupovat v souladu s best practice britského právního systému. Mohu říci, že zvolená kancelář je jednou z nejlepších ve Spojeném království a advokát Julian Diaz-Rainey je dlouhodobý zkušený právník, který se věnuje oblasti sportovních sporů,“ popsal Pokorný pro Seznam Zprávy. Na druhé straně stolu pak proti nim bude oceňovaný skotský právník s pákistánskými kořeny Aamer Anwar. Bývalý rektor univerzity v Glasgow ve svých mandátech často bojuje proti rasovým a sexuálním útokům. Třeba spory na akademické půdě údajně často odhaloval „na vlastní pěst“ mimo oficiální vyšetřování.

sinfin.digital