Havel & Partnes přibrali dva nové spolumajitele. A Brož & Sokol & Novák chtějí s novou partnerkou rozvíjet rodinně právní poradenství

Jan Januš

Včera • 06:00
VÝBĚR JANA JANUŠE | V advokátní kanceláři Havel & Partners proběhla se začátkem roku tradiční vlna povyšování, kancelář tak má od letoška dva nové spolumajitele, Ondřeje Majera a Jana Šturma. Kariérního posunu se dočkalo taktéž 12 dalších advokátů. I v Brož & Sokol & Novák došlo k významné personálii, Michaela Lang se posunula na pozici partnerky. Poradenská skupina Deloitte pak finalizuje přípravy letošního ročníku ankety Zákon roku, jejímž je INFO.CZ opět mediálním partnerem. Po zasedání nominační rady jeden předpis z loňské covidem zasažené legislativní nadílky výrazněji vyčnívá, tipnete si jaký?

Ondřej Majer a Jan Šturm se z pozici partnerů kanceláře Havel & Partners posunuli do spoluvlastnických rolí, nově jsou společníky neboli ekvity partnery. Z veřejného rejstříku zatím není výše jejich podílů zřejmá, vzhledem k předchozím obdobným povyšováním ale lze předpokládat, že budou držet řádově jednotky procent společnosti. Největší podíl, zhruba třetinový, dlouhodobě ovládá řídící partner kanceláře Jaroslav Havel, k dalším společníkům patří například Marek Vojáček, Robert Nešpůrek, Václav Audes či ve veřejném prostoru známější František Korbel a Robert Neruda. 

Jak Majer, tak Šturm se v Havel & Partners dostali na špičku poměrně rychle. Majer do kanceláře nastoupil před necelými pěti lety po 15 letech strávených v Peterka & Partners. Jako společník má dál spolurozvíjet bratislavskou kancelář firmy a „ve spolupráci s partnerem Václavem Audesem povede tým poskytující špičkové komplexní právní služby francouzsky mluvící klientele. Soustředit se bude také na růst specializovaného právního týmu pro oblast hotelnictví, turismu, zábavního průmyslu a pohostinství“. 

Šturm se stal counselem Havel & Partners v roce 2014, a to po 11 letech ve Weil, Gotshal & Manges, v posledních pěti letech byl partnerem. Nyní bude spoluodpovědný „za rozvoj specializované skupiny pro řešení komplexních sporů“. Rychlý je pak taktéž vzestup Josefa Adama, dřívějšího člena představenstva Českého Aeroholdingu a Českých aerolinií. Od začátku roku se posunul na pozici partner, a to po necelých dvou letech „counselování“. 

Novou partnerku má rovněž kancelář Brož & Sokol & Novák, a to Michaelu Lang. Ta v kanceláři pracuje už 20 let, postavila v ní rodinně právní poradnu, na níž by se měla dále soustředit. Jak totiž uvedl pro INFO.CZ vedoucí společník kancelář Jiří Novák mladší, kancelář chce právě tuto činnost dále rozvinout.

Deloitte hledá ve spolupráci s množstvím partnerů už po dvanácté Zákon roku. Nominační rada minulý týden vybírala pod vedením partnera Deloitte Legal Tomáše Babáčka z loňské legislativy pět nejzajímavějších a byznysově nejpřínosnějších předpisů. Přesto, že byl rok 2020 silně zasažený koronavirovou pandemií, „urodily“ se překvapivě i regulatorně výjimečné počiny, které mohou podnikatelům v některých ohledech alespoň částečně uvolnit ruce, či dokonce přinést nové byznysové možnosti. Leitmotivem letošního ročníku ankety je „Environmentální regulace“, Deloitte tak hodlá uspořádat eventy s tématy „Udržitelné finance jako klíč k udržitelnosti hospodářství“, „Od uhlí k energetickému zhodnocení odpadu“, „Voda-čí zájem?“ a „Reforma územního plánování“.

Finální výběr nominací na Zákon roku 2020 zveřejníme 1. února, kdy se rovněž rozeběhne webové hlasování. Pokud ale v obecné rovině zmíním, že loni šlo zejména o digitalizaci, daně či zaměstnávání, musím k těm předešlým optimistickým větám dodat i určité vystřízlivění, ostatně už pro Magazín I jsem napsal, že velké zákony loni chyběly. Protože všechny ty předpisy jsou spíše osamocenými výkřiky, jimž chybí širší koncepce a záměr zařadit je do velkých a provázaných kodexů, které by nás bezpečně vedly třetí dekádou 21. století. 

Pokud se navíc podíváme do Sbírky zákonů a zjistíme, že i přesto obsahuje za loňský rok 612 publikací (a za letošní, k 13. lednu, už 12), ono vystřízlivění možná přejde až v pesimismus.

Chcete o sobě sdělit čtenářům něco zajímavého? Ozvěte se na jan.janus@info.cz.

SDÍLET