Justice prý v pandemii obstála, ale zapomnělo se na advokáty. V čem se daří Sedláková Legal nebo White & Case?

VÝBĚR JAROSLAVA KRAMERA | Česká advokátní komora poděkovala advokátům za jejich nasazení v pandemii. Ferro Legal a Sedláková Legal pomáhali se zajímavými start-upovými transakcemi a White & Case mají opět nejlepší realitní tým u nás. A co dalšího se děje v advokátním světě? Tím vás provede můj pravidelný výběr, nově každé pondělí.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman bilancoval minulý justiční rok, ale tak trochu zapomněl na zástupce advokacie nebo vězeňství. V článku s názvem „Navzdory pandemii justice obstála“ poděkoval státním zástupcům, policistům a soudcům. To zvedlo ze židle Českou advokátní komoru, která vzápětí poděkovala také příslušníkům Vězeňské služby a svým členům. „Celý rok řešíme potíže advokátů, kteří se obávají nákazy v důsledku osobního kontaktu s klientem, který je pro ona kola justice naprosto nezbytný,“ stojí ve vyjádření komory. A advokáti toho vloni opravdu málo nedělali.

Kupříkladu obhájci navštěvují své klienty ve věznicích bez ohledu na to, že zrovna tam se může koronaviru zvlášť dobře dařit. „Ve spojení s Generálním ředitelstvím vězeňské služby se nám podařilo prakticky od loňského března aktivovat systém videokonferencí. Ale ne vše se dá projednávat distančně, a tak prostě v řadě případů musí advokáti do věznice a ‚na těsno‘ si s klientem popovídat,“ dodává komora. A těsno je také v jednacích místnostech či u soudních jednání (kde je mimochodem platná výjimka z nošení ochrany horních cest dýchacích). Takže nezbývá než souhlasit, že na úctyhodném stavu (tedy že se vloni „nezastavila kola justice“), mají advokáti stejný podíl jako soudci, státní zástupci a experti z řady dalších oblastí. 

V pochvale advokátů ale nekončíme, ostatně o čem jiném by pravidelný týdenní souhrn byl. Pokračujeme s nemovitostním týmem White & Case pod vedením Petra Pánka, který si odnesl ocenění pro nejlepší advokátní kancelář z letošního ročníku realitních cen CIJ Awards Czech Republic. Rovnou dvě kanceláře se pak dočkaly uznání v rámci globálních cen magazínu Corporate INTL. Jako nejlepší advokátní kancelář v oblasti franchisingu si cenu odnesli Z/C/H Legal a vítězem v kategorii duševní vlastnictví se stala advokátní a patentová kanceláře Štros I Kusák. 

Na advokátním trhu je rozhodně živo. Na nedostatek práce si nemohou stěžovat například v Kocián Šolc Balaštík. Jejich tým pod vedením partnera Drahomíra Tomašuka a advokáta Jan Béreše asistoval brněnskému softwarovému holdingu Solitea při akvizici divize IT Služby české společnosti AspectWorks zaměřující se na cloudové platformy. Podle Forbesu se dokončení transakce plánuje na konec března v závislosti na rychlosti, s jakou se podaří divizi IT Služby, jejíž roční tržby se pohybují těsně nad 100 miliony korun, odštěpit od mateřské společnosti AspectWorks do nového subjektu AW Solutions. 

Dařilo se také advokátní kanceláři Ferro Legal. Pomáhala slovenskému start-upu Exponea, který se nově stal součástí americké společnosti Bloomreach. Exponea automatizuje digitální marketing a perzonalizuje digitální komunikaci napříč všemi kanály a až do roku 2019 získala investice v hodnotě téměř 35 milionů eur. Bloomreach je API firma se zaměřením na e-commerce.

Advokátní kancelář Allen & Overy na konci února radila přednímu poskytovateli řešení pro komerční dopravu, společnosti Eurowag, která investovala do nizozemské společnosti Last Mile Solution, jejíž platforma eMobility roste nejrychleji v celé Evropě. Práce na transakci řídil z Prahy tým vedený partnerem Prokopem Vernerem a seniorním advokátem Jakubem Čechem.

Úspěch hlásí i Sedláková Legal, která pomáhala společnosti Applifting s investicí do startupu Superface. Ten chce pomocí automatizace a umělé inteligence zjednodušit život vývojářům aplikací. Zaměřuje se přitom na rozhraní API, umožňující různým aplikacím propojit se a předávat si data. Janě Sedlákové se také podařilo do svého týmu přitáhnout „Talent roku v rámci soutěže Právník roku 2017 a KPMG Junior Lawyer of the year 2018“, tedy Lindu Kolaříkovou, která se zaměřuje na korporátní, finanční a IT právo. Jak se shodly obě právničky, vzniká díky tomu „vzájemně lichotící si spolupráce“.

Zajímavá spolupráce proběhla i na mezinárodní architektonické soutěži, ve které se vybírala vítězná podoba nového železničního terminálu Praha-východ. Josef Hlavička a Kamila Kulhánková ze specializovaného týmu pro veřejný sektor Havel & Partners kompletně organizovali pro Správu železnic tuto soutěž, první svého druhu v Česku, ve které se sešlo celkem 21 návrhů renomovaných tuzemských i zahraničních architektů. Samotná stavební část projektu by měla začít kolem roku 2025 s předpokladem dokončení v roce 2028–2029. 

Závěrem se podíváme do výroční zprávy advokátní kanceláře Císař Češka Smutný. Její výnosy se v loňském roce pohybovaly kolem 240 milionů korun. Takový objem práce zvládli právníci za více než 94 tisíc odpracovaných hodin na 471 případech. Celkem kancelář pracovala pro 85 klientů jak ze soukromého sektoru (48 procent), tak z veřejného (24 procent) či pro korporace s veřejnou účastí (28 %). Nejvíc odpracovaných hodin reportovali právníci v oblasti projektového poradenství, veřejných zakázek, litigací a transakcí.

sinfin.digital