Mladí právníci chtějí pracovat pro Jaroslava Havla, Deloitte Legal povýšili Jiřinu Procházkovou a podle DLA Piper přibývá kvůli koronaviru sporů z transakcí

VÝBĚR JAROSLAVA KRAMERA | Opět po roce jsme se dozvěděli, které advokátní kanceláře jsou mezi studenty vysokých škol nejatraktivnější. Jedna z nich má ve svém vedení nově o jednu ženu navíc, další nedávno pomáhala s emisí dluhopisů za 26 miliard korun. A co dalšího se děje na trhu? To napoví můj aktuální výběr.

Budoucí právníci chtějí pracovat pro Havel & Partners. Alespoň to už pět let v řadě avizuje Studie TOP Zaměstnavatelé, kterou vydala Asociace studentů a absolventů. Její letošní výsledky, které zařadily na první místo největší domácí advokátní kancelář vedenou Jaroslavem Havlem, příliš změn na čele pelotonu nepřinesly. Stříbrnou medaili si odnáší stejně jako v předchozích letech Brož & Sokol & Novák a bronz Dentons. Nováčky studie jsou na čtvrtém místě Deloitte Legal a na pátém Bird & Bird. 

A jsou to právě Deloitte Legal, kteří hlásí zřejmě nejzajímavější personálii tohoto týdne. Advokátka Jiřina Procházková přebírá vedení skupiny daňových litigací a stává se tak členkou vedení kanceláře. Skupinu měl doposud na starosti Tomáš Babáček, duchovní otec Zákona roku, který se nyní bude více věnovat environmentálním tématům. Jiřina Procházková bude z nové pozice ještě dynamičtěji pokračovat ve svém soudním tažení za práva klientů. Symbolickou gloriolu si v této oblasti rozhodně zaslouží. „Soudit se kvůli daním má konečně smysl,“ psala ve svém tři roky starém komentáři pro Hospodářské noviny a od té doby má na kontě řadu klíčových daňových soudních rozhodnutí, která nastavila důležité precedenty pro praxi finančních úřadů a jejich (někde nechvalně medializované) kontroly. 

O čem dalším se na trhu mluví? Tak předně, stejně jako řadu dalších odvětví, i českou advokacii pomalu ale jistě „obchází“ pandemie koronaviru. Přestože zejména v Praze virus v uplynulých měsících zasáhl řadu kanceláří, na objemu práce se to zásadně neprojevilo a naopak se tempo „velké advokacie“ zvyšuje. Tak třeba BBH pomohli Českomoravské záruční a rozvojové bance připravit se na nákup akcií v rámci trhu START pražské burzy cenných papírů. Banka tam bude se svým IPO Fondem nakupovat minoritní podíly v podnicích, a to až do výše 30 % z emise. Pravidla pomohl nastavit tým vedený partnerem kanceláře Zdeňkem Hustákem. Právníci z Kinstellar pod vedením Zdeňka Kučery zase pomáhali Bankovnímu Registru Klientských Informací s auditem v oblasti správy osobních údajů. Vzhledem k tomu, že registr vede databázi údajů o smluvních vztazích mezi bankami a jejich klienty včetně údajů, které vypovídají o jejich bonitě a důvěryhodnosti, se jedná o zcela klíčovou oblast kontroly.

Hned dvě přední mezinárodní kanceláře se nedávno vrhly do oblasti dluhopisů. Allen & Overy radili České spořitelně, Komerční bance a Československé obchodní bance, které společně pomohly tuzemskému energetickému kolosu Net4Gas poslat na trh dvě tranše dluhopisů v celkovém objemu téměř jedenáct miliard korun. Na jedné z největších emisí v Česku pracoval za Allen & Overy tým pod vedením pražského partnera Petra Vybírala. 

Realitní skupina CPI miliardáře Radovana Vítka vrhla za pomoci advokátů z Dentons na trh balík eurodluhopisů v hodnotě zhruba 26 miliard korun. Jak napsal deník E15, pro CPI je to rekordní objem peněz získaných ve stejný okamžik. Menší ze dvou bondových emisí v objemu 400 milionů eur navíc nemusí realitní skupina nikdy splácet. I když v týmu právníků rozprostřených mezi Londýnem a Lucemburkem nebyli na vedoucích pozicích zástupci pražské kanceláře, mohou i tak těžit z napojení na projekty, které jsou považovány za průkopnické v oblasti takzvaného zeleného financování. Ostatně jak vyplývá z mezinárodní studie o dopadu pandemie koronaviru na oblasti fúzí a akvizic, kterou vydala mezinárodní kancelář DLA Piper, jsou to právě „horká aktiva“, která v dnešní době nabízí vysoce konkurenceschopné a rychlé procesy.

Zmíněná studie DLA Piper s názvem Global M&A in 2020: Impact of COVID-19 report, která je volně ke stažení, současně avizuje narůstající trend v oblasti sporů týkajících se fúzí a akvizic. Stejně jako roste trend hledání alternativního řešení finančních problémů firem. Co si z toho vzít? Třeba to, že právníci pomohou jistě i těm, kteří mají kvůli současné pandemii existenční problémy či hledají oporu při financování. Příkladem je globální hráč v oblasti automobilové technologie a výroby ocelí či trubek Benteler, který se dostal koncem minulého roku do potíží. K dohodě s finančními institucemi, díky které podnik přežije následujících několik let, mu pomohli právníci z kanceláří Ashurst a Schoenher. Banky zastupovali Latham & Watkins a Clifford Chance pod vedením partnera Miloše Felgra a Counsela Tomáše Richtera.

sinfin.digital