Schillerová se spojila s Bradáčovou, zaštiťují nový žebříček. A Právnickou firmu roku provázejí komplikace

ADVOKÁTNÍ VÝBĚR JANA JANUŠE | Kdo jsou Právnické firmy roku 2020, se kvůli koronaviru dozvíme stejně jako na jaře v Bratislavě i na podzim v Praze ve značně omezeném aranžmá. V březnu bychom měli zjistit, které ženy jsou v právním byznysu v České republice nejsilnější, a to s ambasadorkami typu vicepremiérky Aleny Schillerové či vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. A Dentons, Allen & Overy i Noerr zveřejnily některé své mandáty z poslední doby. 

Pod názvem #PRVNÍCH100LET se právě rodí nový právnický žebříček. Stojí za ním, stejně jako za projektem Legal Disruptors, agentura Cover Story řízená bývalým šéfredaktorem měsíčníku Právní rádce Jaroslavem Kramerem. Žebříček má být unikátní - jednak vyzdvihne inspirativní právničky, jednak shromáždí informace o největším byznysu řízeném po právní stránce právě ženami. #PRVNÍCH100LET rovněž chvályhodně oživí odkaz prvorepublikové političky a nacisty popravené odbojářky Františky Plamínkové, mentorky Milady Horákové. Právě její jméno mají nést udělované ceny. Finální žebříček organizátoři představí příští rok v březnu a již jména 12 ambasadorek, mezi nimiž figurují například vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO), ústavní soudkyně Milada Tomková a Kateřina Šimáčková, místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová či slovenská ochránkyně práv Mária Patakyová, dokazují, že půjde o zajímavý projekt. INFO.CZ bude při tom.

Exekuce jsou výhodnější než insolvence. Je to špatně, lidem má zůstat podobná částka, říká Valášek

Už příští týden se dozvíme výsledky jiného, tradičnějšího žebříčku - Právnické firmy roku od společnosti Epravo.cz, Stejně jako na jaře na Slovensku ale tradiční galavečer v pondělí večer v Paláci Žofín neproběhne, výsledky budou pouze oficiálně oznámeny. Už během léta pak šéfové některých opravdu velkých advokátních kanceláří mluvili v kuloárech o tom, že se do žebříčku letos nezapojí. Brzy tedy uvidíme, jak se věci mají.

„Globální právní firma Dentons poskytla poradenství skupině Sev.en Energy při akvizici elektrárny Počerady od energetické skupiny ČEZ. S instalovaným výkonem 1 000 MW jsou Počerady největší uhelnou elektrárnou v České republice. Strany se dohodly, že k převzetí elektrárny dojde už k 31. prosinci 2020, tedy o tři roky dříve, než bylo plánováno, což umožní urychlit kompletní opravy pro ekologizaci elektrárny, tak aby splňovala emisní limity Evropské unie platné od roku 2021.“ 

„Advokátní kancelář Allen & Overy poskytovala společnosti CZG - Česká zbrojovka Group SE, přednímu evropskému výrobci zbraní, poradenství ohledně veřejné nabídky a primární emise jejích akcií a přijetí těchto akcií k obchodování na trhu Prime Market Burzy cenných papírů Praha.“

„Pražský tým mezinárodní advokátní kanceláře Noerr poskytl poradenství maďarskému venture kapitálovému fondu PortfoLion při investici do českého startupu Yieldigo. Investiční fond PortfoLion patří do skupiny OTP Group, což je jedna z největších bankovních skupin ve střední Evropě. (…) Firma Yieldigo vytvořila specializovaný software využívající umělou inteligenci pro stanovení optimální cenové strategie. Software je dostupný zatím v pěti zemích včetně České republiky, tato investice by měla být využita při expanzi na další evropské trhy.“

Děsím se, že trestní oznámení na premiéra vyjde, glosuje Václav Vlk

Ze všech transakcí, na nichž teď oznamují advokátní kanceláře svou účast, to ani nevypadá, že by česká ekonomika mohla mít nějaké vážnější problémy. O práci advokátů se ale bohužel většinou dozvídáme s určitým odstupem, když je už opravdu finálně hotová a poradci získali rovněž nutné souhlasy klientů se zveřejněním takovýchto informací. Je tak otázkou, co bude dál. I když jak říkají znalci trhu, advokáti mívají práci za všech okolností, při nejhorším se „jen“ přeškolí na insolvence.

Platforma Rozumné právo vydala další své doporučení, a to pod názvem „Digitální komunikace s úřady se musí stát standardem“. „Předpokladem co nejlepšího zvládnutí pandemie a s ní spojených omezení pohybu a ekonomické činnosti je co nejrychlejší postup digitalizace služeb veřejné správy a zavedení co nejširší možnosti komunikovat s úřady elektronicky. To omezí nutnost osobní návštěvy úřadu a tím i riziko přenosu nákazy. Digitalizace a elektronizace umožní zároveň zajistit výkon státní správy i samosprávy efektivně a bez zbytečných prodlev i v těžkých dobách, což je pro překonání krize důležité a je předpokladem co nejrychlejšího zotavení. Jednání s úřady prostřednictvím dálkového přístupu se musí stát co nejdříve standardně nabízenou a nekomplikovanou možností vyřešení všech služeb, které mohou být digitální,“ apelují členové platformy, jejímiž zakladateli jsou advokáti Petr Bříza, Robert Neruda a Ondřej Trubač. Stále je ale nejasné, kdy tyto cenné apely konečně padnou na úrodnou půdu. 

SDÍLET
sinfin.digital