Toman bez Devátého, Holásek v Senátu i vznik nových kanceláří. Takový byl v advokacii rok 2020

Jan Januš

VÝBĚR JANA JANUŠE | Po celý rok 2020 jsme pro vás sledovali dění na českém i mezinárodním advokátním trhu. Koronavirus jej sice zasáhl méně, než se původně čekalo, dlouhodobě nejasné ekonomické výhledy ale jistě utlumily i některé personálie a plánované změny. Patrně nejvýznamnější událostí je tak odchod bývalého šéfa BIS a dřívějšího disidenta Stanislava Davátého z kanceláře Toman, Devátý & Partneři, jíž dlouhodobě propůjčoval rovněž své jméno. K dalším nejzásadnějším zprávám z advokacie roku 2020 se vracíme níže prostřednictvím výňatků a parafrází z našich dřívějších textů. V řadě případů se z nich dají rovněž vyčíst trendy příštích měsíců a let.

1. Toman bez Devátého, MKA Nosko i coLegal

Advokátní kancelář Toman, Devátý & Partneři letos opustil Stanislav Devátý, bývalý šéf BIS, který ji rovněž dlouho propůjčoval své jméno. Kancelář vlastněná z 99 procent Petrem Tomanem a řízená  jeho synem, nově ředitelem Šimonem Tomanem, tak nyní vystupuje pod obchodní firmou Toman & Partneři. „Spolu se změnou názvu přichází i nová generace spolupracovníků,“ uvedl pro INFO.CZ Šimon Toman. „Mou vizí je zachovat tradici naší kanceláře a současně určovat moderní způsob poskytování právních služeb.“ 

Nešlo ale o jedinou brandovou změnu na českém trhu. Advokátní kancelář Mašek, Kočí, Aujezdský, která patří vůbec k prvním průkopníkům elektronické advokacie v českém online prostředí, nově vystupuje jako MKA Nosko. Sdružila se totiž se slovenskou právní firmou Nosko & Partners. Dohromady tak nyní v kanceláři působí asi 25 lidí. Informovali jsme rovněž o vzniku nové kanceláře coLegal s ambicí vytvořit středně velkého hráče.

Lékaře bychom měli více zavírat a soudce více kádrovat, glosuje Václav Vlk

sinfin.digital