Advokátní kancelář Toman, Devátý & Partneři letos opustil Stanislav Devátý, bývalý šéf BIS, který ji rovněž dlouho propůjčoval své jméno. Kancelář vlastněná z 99 procent Petrem Tomanem a řízená jeho synem, nově ředitelem Šimonem Tomanem, tak nyní vystupuje pod obchodní firmou Toman & Partneři. „Spolu se změnou názvu přichází i nová generace spolupracovníků,“ uvedl pro INFO.CZ Šimon Toman. „Mou vizí je zachovat tradici naší kanceláře a současně určovat moderní způsob poskytování právních služeb.“
Nešlo ale o jedinou brandovou změnu na českém trhu. Advokátní kancelář Mašek, Kočí, Aujezdský, která patří vůbec k prvním průkopníkům elektronické advokacie v českém online prostředí, nově vystupuje jako MKA Nosko. Sdružila se totiž se slovenskou právní firmou Nosko & Partners. Dohromady tak nyní v kanceláři působí asi 25 lidí. Informovali jsme rovněž o vzniku nové kanceláře coLegal s ambicí vytvořit středně velkého hráče.
Nejsilnější kanceláří na trhu zůstává jednoznačně firma Havel & Partners, která v roce 2020 získala cenu Chambers i Právnickou firmu roku pro domácí kancelář. Vypořádat se ale musela rovněž s různými personáliemi, skončili například její partneři Petr Sprinz a Jan Frey. První zamířil do Allen & Overy, druhý do KPMG Legal.
I přes koronavirovou krizi však Havel & Partners zakončuje letošní rok pozitivně, s výhledy na další růst a možné přiblížení se nejkomplexnějším poradenským firmám. „Více než 95 procent obratu nyní generujeme z právních služeb, a takto výrazné to bude i do budoucna. Pokud budou naše ostatní služby v dlouhodobém horizontu činit 10 až 20 procent obratu, bude to úspěch,“ popsal mi v rozhovoru řídící partner kanceláře Jaroslav Havel.
„Rádi bychom se ale velké čtyřce přibližovali velikostí a komplexním pohledem na byznys, při zachování výsostného postavení špičkové právnické firmy. Pokud jde o obrat, tak podle našich informací činí u jednotlivých firem „Velké čtyřky“ cca 1,6 až 2,1 miliard korun, u nás pak necelou miliardu, s inkasem pohledávek pak 1,1 miliardy korun. Nikdy by mě nenapadlo, že dosáhneme takového čísla. Považujeme to za velký úspěch. Máme mnohem méně oborů činnosti a jen organický růst, kdežto tyto firmy jsou celosvětoví giganti s několika obory činnosti, desítkami let historie a prošly řadou fúzí a akvizic. Nicméně pokud budeme pokračovat v naší dynamice, třeba do této velikosti za dalších deset let vyrosteme.“
Po dlouhých 12 letech opustil Senát předseda Ústavně-právního výboru Miroslav Antl, nejvlivnějším právníkem v horní komoře Parlamentu je tak Zdeněk Hraba (STAN), který nejen předsedá Stálé komisi pro Ústavu ČR a parlamentní procedury, ale rovněž je místopředsedou Ústavně-právního výboru.
Z celkem osmi členů tohoto výboru můžeme mezi právníky počítat pouze dva, vedle Hraby ještě advokáta a nového královehradeckého senátora Jana Holáska (za HDK+TOP+SE+Z+LE), mimochodem spoluzakladatele a dřívějšího společníka kanceláře Havel, Holásek & Partners, která po jeho odchodu vystupuje jako Havel & Partners a byla o ní řeč výše.
Na začátku jarní části koronakrizi se intenzivně řešilo, zda bude mít tato událost na poradenský sektor podobný dopad jako finanční krize z roku 2008. Většina advokátních kanceláří, které INFO.CZ tehdy oslovilo v rámci ankety Koronavirus v advokacii, ale odmítla plošné snižování cen.
„Nemáme v úmyslu v souvislosti s krizí přistupovat k paušální úpravě cen našich právních služeb. Obecně platí, že cena právních služeb v České republice je mimořádně nízká, zejména v některých sektorech, jako jsou veřejné zakázky apod. V individuálních případech pochopitelně jednáme s klienty, jejichž podnikání bylo nejcitelněji zasaženo současnou krizí o dočasných slevách na právní služby, zejména abychom jim pomohli překlenout toto náročné období,“ uvedl tehdy Robert Němec, místopředseda České advokátní komory a partner PRK Partners.
Advokátní kanceláře se v roce 2020 ještě více emancipovaly co do vlastní prezentace a svého pozicování na trhu. Například Skils Karla Muzikáře se nezúčastnila, podobně jako některé z dalších největších firem na trhu White & Case či KŠB, Právnické firmy roku.
Císař, Češka, Smutný zase poprvé zveřejnili výroční zprávu o své činnosti, což hodlají udělat znovu i počátkem příštího roku. „Loni jsme klientům vyhráli přes 16 miliard, hájíme zájmy českého státu,“ uvedl tehdy v rozhovoru pro INFO.CZ společník kanceláře Jaromír Císař.