Vězni skypují s obhájci, PRK a Wolters Kluwer nabízejí interaktivní vzory. Virus mění staleté zvyky právníků

Jan Januš

21. 04. 2020 • 08:00

Koronavirová krize mění také právní a advokátní trh a urychluje některé dlouhodobě připravované projekty. Vězeňská služba tak spustila ve spolupráci s Českou advokátní komorou Skype obhajobu pro vzdálené porady vězňů a jejich obhájců. Domácí Právnická firma loňského roku, PRK Partners, zase rychle rozvíjí projekt Vzorné právo a ve spolupráci s jedničkou na trhu informačních právních systému Wolters Kluwer nabízí interaktivní vzory smluv a dalších dokumentů. Vzhledem k pandemii o službu podle kanceláře stále roste zájem, část vzorů nyní firmy zpřístupnily bezplatně.

 

„S pilotním projektem jsme začínali letos v lednu ve vazebních věznicích v Liberci a v Brně. Okolnosti s onemocněním COVID-19 však postupnou realizaci projektu posunuly tak, že jsme v krátké době technicky vybavili všech deset vazebních věznic a další čtyři věznice. V souvislosti s přijatými opatřeními mohou advokáti bezkontaktně hovořit s vězni, což je jeden z mnoha způsobů, jak eliminujeme možný průnik onemocnění do věznic,“ popisuje Skype obhajobu generální ředitel Vězeňské služby České republiky Petr Dohnal.

Projekt za Českou advokátní komoru kooordinuje Jiří Novák mladší, který se elektronické komunikaci v právních službách dlouhodobě věnuje: „Pro komunikaci byla prozatím vybrána platforma Skype, která je běžně dostupná a Vězeňská služba s ní má bohaté zkušenosti při zajištění vzdálené komunikace mezi vězni a jejich rodinnými příslušníky. Stačí tedy, aby advokát měl svůj počítač vybaven webkamerou, mikrofonem a reproduktory, což splňují běžné notebooky, měl nainstalovaný Skype a pak už zbývá jen, aby si rezervoval termín v konkrétní věznici.“

Novák jinak rovněž řídí advokátní kancelář Brož & Sokol & Novák, která se v poslední době taktéž významně věnuje právnímu poradenství online.

Vzorné právo

Vzorné právo, další aktuální právní projekt, rychle reagující na aktuální stav, se v současnosti skládá ze zhruba 240 právních vzorů, s nimiž je možné pracovat interaktivně. Za jejich správnost ručí přímo advokátní kancelář PRK Partners, která nabídku postupně rozšiřuje a vylepšuje.

„Zvýšený zájem o Vzorné právo jsme zaznamenali už na přelomu roku a v posledních měsících pod tlakem celosvětových události stále roste. Aktuální vývoj potvrzuje, že budoucnost je o nových postupech a pracovních návycích, kdy budou významnou úlohu sehrávat automatizované, nikoli manuální operace,“ popisuje pro INFO.CZ advokátka Jarmila Hanzalová, která má v PRK Partners celý projekt na starosti. 

PRK Partners míří touto službou, podobně jako jiné online právní platformy, zejména na klienty, kteří by se jinak do advokátní kanceláře nevydali. „Vzorné právo nenahrazuje práci advokátů. Není tedy řešením pro ty, kdo jsou zvyklí se v rámci vypořádání nějaké záležitosti uchýlit k radě advokáta,“ vysvětluje Hanzalová.

„Platformu vznikla jako reakce na to, že mnoho malých podnikatelů i dalších občanů používá dlouhá léta pro sepsání různých dokumentů knihy vzorů nebo internetové databáze, u kterých ale často není jasné, zda jsou aktuální a v souladu s platným právem. To jsou typičtí uživatelé Vzorného práva, které je jen moderní a stále aktualizovanou verzí statických vzorů. Nástroj nicméně může dobře posloužit nejen jim, ale i profesionálům, jelikož nabízí široké spektrum vzorů a díky použité technologii je práce s nimi opravdu snadná.“

Lidé mají podle Hanzalové největší zájem zejména o vzory týkající se nájmů, práce z domova, zápůjček, nemožnosti plnění či odstoupení od smlouvy.

Wolters Kluwer v poslední době bezplatně otevřela rovněž část systému ASPI, konkrétně jde zejména o právní předpisy, komentáře a další informace spojené právě s pandemií. „Rozhodli jsme se v této mimořádné situaci pomoci tím, co dokážeme nejlépe – zpřístupnili jsme všem zdarma odborné informace. Vše publikujeme v řádu hodin po zveřejnění. A jak jsou naši uživatelé zvyklí, informace zpracováváme vždy ve všech souvislostech a s napojením na další zdroje v ASPI,“ říká ředitel Wolters Kluwer ČR Petr Král.

Už dříve jsme informovali o dalších aktuálních platformách nabízejících v současnosti právní rady či vzory, například o Právu v roušce či Dostupném advokátovi.

SDÍLET