Žen je v advokacii téměř čtyřicet procent. Jen o tom ještě neví v Chambers and Partners

Pokaždé, když vyjde v právnickém světě nový žebříček, přehled doporučovaných expertů či shortlist nového ocenění, tak se zvedne vlna tipů a doporučení, kdo v nich chybí, nebo naopak zbytečně zabírá místo. O to větší pozdvižení dokáží způsobit přehledy zaměřené třeba jen na ženy. Potřebujeme je vlastně? 

První březnový týden patří na INFO.CZ ženám v právu. Konkrétně tedy stovce top žen česko-slovenského právního byznysu, který vyšel ve spolupráci s projektem #PRVNÍCH100LET. I když se objevují (spíše osamocené) hlasy o tom, že podobné přehledy zbytečně zvýhodňují jen zástupkyně jednoho pohlaví, realita v právním byznyse je spíše opačná. Podle dat České advokátní komory tvoří ženy necelých 40 procent advokátů u nás (a toto číslo za posledních 15 let stále roste). Na nejvyšších manažerských či expertních postech jich bohužel najdeme o desítky procent méně. Stačí se podívat na světové žebříčky...

Třeba jeden z těch nejprestižnějších, Chambers and Partners, vydal na konci února globální přehled doporučovaných expertů a firem z více než 200 jurisdikcí. Nevynechal ani Česko, kde se editoři žebříčku zaměřili na čtyři oblasti práva – bankovnictví, kapitálové trhy, řešení sporů a korporátní agendu spojenou s fúzemi a akvizicemi. Ze sedmdesáti doporučovaných právníků tvoří ženy jen necelých 13 procent. Konkrétně jich v globálním přehledu Chambers and Partners nalezneme devět.

V oblasti bankovnictví, které podle žebříčku v Česku dominují zejména právníci z White & Case, Clifford Chance, Allen & Overy a Dentons, najdeme tři expertky. Nejvýše postavenou z nich je Petra Myšáková z Allen & Overy. Spolu s ní se do elitní skupiny probojovaly Martina Březinová z Kinstellar a Silvie Horáčková z Allen & Overy. Za kapitálové trhy, kde podle Chambers and Partners vedou Allen & Overy s White & Case, je v nejužším výběru jen Eva Svobodová z posledně zmíněné kanceláře. 

O něco pozitivnější pohled nabízí korporátní agenda spojená s fúzemi a akvizicemi. Té opět na firemní úrovni vévodí White & Case, Allen & Overy doplnění o Clifford Chance a CMS. Mezi eminentními experty, tedy v pomyslné síni slávy, je už řadu let Vladimíra Glatzová z Glatzová & Co. V nejvýše doporučované kategorii je pak stabilně zařazena Helen Rodwell z CMS, která se jako jediná zástupkyně právniček v Česku probojovala také do přehledu za střední a východní Evropu. Výjimečnou pozici pak v oblasti fúzí a akvizic v Česku mají už jen dvě právničky, Dagmar Dubecká z Kocián Šolc Balaštík a Barbara Kusak z Noerr. Poslední oblastí v globálním přehledu je řešení sporů, kterému dominují Squire Patton Boggs a Baker & McKenzie. Mezi čtrnácti doporučovanými experty se vyjímá pouze jedna žena, Karolína Horáková z advokátní kanceláře Skils.

Ideální ukázka zastoupení žen v advokátní profesi to zrovna není. Aktuální výběr Chambers and Partners zároveň neznamená, že bychom měli kvůli nedostatku žen v žebříčku snižovat skvělá umístění mužů – advokátů. Sluší se gratulovat všem zařazeným právníkům bez ohledu na pohlaví. Jedná se o úspěch, na který mohou být nejen oni, ale i jejich kanceláře právem hrdí. 

Současně se ukazuje, že přehledy podobné tomu našemu „ženskému“ smysl mají. A upřímně by mohly a měly obsahovat ještě více jmen. Limit stovky (jako odkaz na blížící se výroční sta let, kdy brány právnické fakulty opustila první absolventka–právnička) je sice symbolický, ale z povahy věci do elitního klubu „nepustil“ řadu dam, které by si to rozhodně zasloužily. Za daně to je například Hana Erbsová z Arrows, která sbírala zkušenosti jak ve finanční správě, tak v poradenských společnostech z takzvané „velké čtyřky“ a patří mezi nejdynamičtější právníky zastupující klienty v řízení před soudy včetně Nejvyššího správního soudu. 

Za pracovní právo jsou na pomyslných pozicích těsně za stupni „vítězek“ třeba Markéta Pravdová z bnt, Markéta Cibulková z Taylor Wessing nebo samostatná advokátka Tereza Landwehrmann. Z firemních expertek se do výběru bohužel nevešly třeba Katerina Picq z české a slovenské divize Renault nebo Lucie Kubenová z Pfizeru, která patří k elitním expertkám na farmaceutické právo. Obdobné dilema přineslo zařazení právniček ze Slovenska, kde se nakonec v přehledu těsně neobjevily například Simona Haláková z Čechová & Partners za bankovnictví, Zuzana Šimeková z Dentons za právo hospodářské soutěže nebo v oblasti fúzí a akvizic Veronika Pazmányová z Glatzová & Co., jedna z vůbec prvních slovenských partnerek české advokátní kanceláře.

Všechny zmíněné právničky (a řada dalších) rozhodně patří k „TOP“ skupině a alespoň touto cestou si zaslouží ocenění. A za rok se budeme těšit, zda se některé z nich nově nepřipojí i do globálního výběru Chambers and Partners.

sinfin.digital