Obávat se takovéhoto systému není důvodné, čistě z hlediska teorie normotvorby má takto fungovat už nyní a navíc právě na exekutory přece stát přenáší své související pravomoci. Pokud bychom přece jen chtěli učinit určité pojistky, můžeme zpřísnit kárnou odpovědnost exekutorů (a i soudců) a v případě zneužití jejich postavení je funkcí rychle zbavovat.
Zrušme tak stávající překombinovaná, tisíckrát zalepovaná a přesto pořád děravá pravidla. Nahraďme je co možná nejobecnějším řádem založeným na posuzování jednotlivostí jednotlivci, kteří jim opravdu rozumějí. Nad nimi pak budou stát samozvaní morální arbitrové dneška, neziskové organizace. Ty na konkrétnosti rovněž dohlédnou. Ideálně ale také zamezme šikaně, k níž můžeme některé jejich dnešní výpady vůči exekutorům či advokátům občas přirovnat.
Když nedojde k zásadním změnám, vrátíme se do 90. let, kdy prakticky neexistovala efektivní možnost, jak dlužníky přimět k placení. I když nejnovější čísla Exekutorské komory ČR svědčí o pozitivním trendu – v exekuci bylo v listopadu meziročně o 70 tisíc lidí méně –, tento kvůli aktuální situaci dlouho nevydrží. Povinných je nyní podle komory stále 720 tisíc a toto číslo zřejmě poroste, protože vláda teď svými kroky zadlužuje všechny a všechno.
Přichází také evropská směrnice o restrukturalizaci přinášející ještě benevolentnější pravidla pro vypořádání stávajících dluhů „nulou“. A do toho ten nekonečný a neustále prodlužovaný legislativní zmatek, který u soudů také spíše poslouží dlužníkům než komukoliv jinému. Tedy jak stojí s trochou nadsázky v titulku: Bez nového a jednoduchého systému exekucí dluhy už nikdo platit nebude.