Justice se změnila. Dřív daleko více platila pravidla, i ta gentlemanská, říká Roman Fiala

Jan Januš

VYBÍRÁME Z MAGAZÍNU I | Nejvyšší soud ČR je od začátku roku bez místopředsedy. Romanovi Fialovi totiž po 10 letech vypršel mandát, prezident Miloš Zeman ale jeho nástupce dosud nejmenoval. Fiala zůstává u Nejvyššího soudu jako jeden z jeho soudců a u příležitosti završení svého místopředsednického funkčního období poskytl exkluzivní bilanční rozhovor Magazínu I. Vzhledem k pozornosti, kterou vzbudil, jsme se jej nyní rozhodli v celém znění publikovat rovněž na INFO.CZ.

Jaký pro vás byl rok 2020?

Velmi zajímavý a poučný. I když často náročný a občas i nepochopitelný. Především byl pro nás pro všechny naprosto jiný. Jiný než vše, co jsme dosud znali. Jiný než standardně předvídatelný vývoj. Myslím, že koronavirová pandemie se stala katalyzátorem společenských procesů v celosvětovém měřítku. To, co by se měnilo a vyvíjelo celá léta, se zřejmě stane realitou „v našich dnech“.

Podstatnou část prvního pololetí jste řídil Nejvyšší soud, a to v té neobtížnější době, kdy naplno propukla první vlna koronavirové pandemie. Jak toto období s odstupem půl roku hodnotíte?

Jsem opravdu moc rád, že jsem měl příležitost „být u toho“. Zcela hmatatelně se ukázalo, že Nejvyšší soud je tým, který umí „táhnout za jeden provaz“. Že předseda soudu je „první mezi rovnými“. Že jsme společně zvládli zorganizovat práci tak, že Nejvyšší soud soudil, jako by koronavirus snad ani nebyl.

Nejvyšší soud teď řídí Roman Fiala. Stane se po Šámalově odchodu i jeho novým předsedou?

sinfin.digital