Na ÚOHS chci předcházet možné korupci, neměli by rozhodovat jednotlivci, říká Robert Neruda

Spolumajitel a partner advokátní kanceláře Havel & Partners a šéf její brněnské pobočky Robert Neruda se včera přihlásil do výběrového řízení na pozici předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Neruda patří k předním českým expertům na právo hospodářské soutěže a v čele ÚOHS již v nultých letech působil. Jako první místopředseda byl dokonce před nástupem současného šéfa Petra Rafaje pověřen řízením úřadu. Přihlášky přijímá Úřad vlády do pátečního poledne a vedle Nerudy je známý zatím jediný kandidát: současný náměstek ministra vnitra a někdejší ministr v Nečasově vládě Petr Mlsna. „Kancelář Havel & Partners, včetně soutěžního týmu, je silná, pracuje v ní spousta vynikajících odborníků, takže se s mým případným úspěchem vypořádá velmi dobře,“ říká Neruda pro INFO.CZ.

Robert Neruda už o svém záměru informoval vybrané lidi prostřednictvím otevřeného dopisu. „K tomuto kroku jsem se rozhodl poté, co vláda vypsala otevřené výběrové řízení. Poprvé v historii má být předseda takto významné instituce vybírán tímto způsobem. Myslím, že v takové situaci je dobré nabídnout alternativu současnému řízení ÚOHS v podobě kandidáta, který má zkušenosti jak z ÚOHS a justice, tak z privátní sféry, a přinesl byt tak navíc i jiný pohled na fungování soutěžního úřadu,“ píše v něm Neruda, který v minulosti působil rovněž jako asistent na Nejvyšším správním soudu.

„Já sám jsem na ÚOHS pracoval osm let před rokem 2010. I když jsem již deset let mimo ÚOHS, jeho osud a fungování mi nikdy nebyly lhostejné. Jsem přesvědčen, že se jedná o mimořádně důležitou instituci, jejíž řádné fungování je klíčové pro konkurenceschopnost ekonomiky, efektivní veřejné investování, pro firmy i spotřebitele,“ dočteme se dále v Nerudově dopisu. „Jako advokátovi, který s ÚOHS přichází téměř denně do styku, ale i jako občanovi České republiky, mi není jedno, že ÚOHS svůj potenciál nenaplňuje. Prestiž a akceptace role ÚOHS ve společnosti je v současné době nízká. Považuji to za nevyužitou příležitost a chtěl bych, aby se to změnilo. V případě jmenování předsedou ÚOHS jsem připraven své znalosti, zkušenosti, manažerské dovednosti a energii plně věnovat ÚOHS. Jsem přesvědčen, že ÚOHS potřebuje restart a reformu.“ 

Firmy musí znát pravidla a vědět, že úřady i v krizi půjdou po tvrdých prohřešcích, říká Neruda

Své hlavní záměry pak Neruda konkretizoval i v krátkém rozhovoru pro INFO.CZ:

S jakými záměry se ucházíte o místo předsedy ÚOHS?

Rád bych nabídl své zkušenosti z ÚOHS, soudnictví i advokacie a výrazněji změnil jeho fungování. Byl bych rád, aby rozhodoval kolektivní orgán, nikoli jednotlivec. Kromě toho, že se tím odstraní nebezpečí korupce nebo protěžování, u kolektivního orgánu je větší šance, že se přijme správné a vyvážené rozhodnutí. Rád bych taky rozdělil ÚOHS na soutěžní a zakázkový úřad. Spojení těchto dvou agend nepřináší prospěch, spíše komplikace. Obojí si vyžádá změnu právní úpravy, tedy není to v moci nového předsedy a bude to chvíli trvat.

Co by podle vás bylo třeba ve fungování úřadu změnit? Na co byste se v tomto ohledu zaměřil vy sám?

Vedle dlouhodobějších cílů je řada oblastí, kde lze změnu provést rychleji. Myslím, že by se měl významně změnit styl komunikace úřadu, ten by měl být věcný a s nadhledem. Úřad by měl být transparentnější ve své činnosti. Chtěl bych přilákat na ÚOHS co nejvíce odborníků z různých oblastí, chtěl bych, aby zase bylo „in“ pracovat pro ÚOHS. Je potřeba zvýšit schopnosti ekonomických analýz. Do všech těchto změn bych se osobně zapojil. V koncepci, která je součástí přihlášky do výběrového řízení, jež jsem včera podal, je několik desítek konkrétních opatření, která bych navrhoval udělat jak v prvním roce, tak v delším horizontu. 

Jak vnímáte své šance na úspěch v tomto výběrovém řízení?

To nedokáži odhadnout. Nevím, kdo se přihlásí, ale upřímně si přeji, ať je výběr co největší a nejrozmanitější.

Co znamená vaše aktuální kandidatura pro kancelář Havel & Partners, jejímž jste zásadním partnerem a rovněž šéfem její brněnské pobočky?

Kandidatura je moje osobní rozhodnutí, s kolegy jsem to ale dopředu probral. Mají pro můj krok pochopení, za což jsem moc rád. Kancelář, včetně soutěžního týmu, je silná, pracuje v ní spousta vynikajících odborníků, takže se s mým případným úspěchem vypořádá velmi dobře.

Láká vás nyní veřejné angažmá obecněji? Budete případně v budoucnu zvažovat i jiné podobné kroky?

Veřejné věci mi nikdy nebyly lhostejné, člověk by se měl starat o to, co se děje v jeho okolí, v jeho zemi. Mně je blízká soutěžní oblast, fungování ÚOHS mi není jedno, pokud se objevila tato unikátní možnost, přihlásil jsem se. O jiném veřejném angažmá nebo podobných krocích neuvažuji.

O souvislostech svého aktuální kroku mluví Robert Neruda také v rozhovoru pro euro.cz, které na jeho kandidaturu upozornilo jako první.

Havel & Partners razí nový trend: Vedle právníků nabízí i služby ekonomů. Jak se jim daří?

SDÍLET
sinfin.digital