Na ÚOHS chci předcházet možné korupci, neměli by rozhodovat jednotlivci, říká Robert Neruda

Jan Januš

Spolumajitel a partner advokátní kanceláře Havel & Partners a šéf její brněnské pobočky Robert Neruda se včera přihlásil do výběrového řízení na pozici předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Neruda patří k předním českým expertům na právo hospodářské soutěže a v čele ÚOHS již v nultých letech působil. Jako první místopředseda byl dokonce před nástupem současného šéfa Petra Rafaje pověřen řízením úřadu. Přihlášky přijímá Úřad vlády do pátečního poledne a vedle Nerudy je známý zatím jediný kandidát: současný náměstek ministra vnitra a někdejší ministr v Nečasově vládě Petr Mlsna. „Kancelář Havel & Partners, včetně soutěžního týmu, je silná, pracuje v ní spousta vynikajících odborníků, takže se s mým případným úspěchem vypořádá velmi dobře,“ říká Neruda pro INFO.CZ.

Robert Neruda už o svém záměru informoval vybrané lidi prostřednictvím otevřeného dopisu. „K tomuto kroku jsem se rozhodl poté, co vláda vypsala otevřené výběrové řízení. Poprvé v historii má být předseda takto významné instituce vybírán tímto způsobem. Myslím, že v takové situaci je dobré nabídnout alternativu současnému řízení ÚOHS v podobě kandidáta, který má zkušenosti jak z ÚOHS a justice, tak z privátní sféry, a přinesl byt tak navíc i jiný pohled na fungování soutěžního úřadu,“ píše v něm Neruda, který v minulosti působil rovněž jako asistent na Nejvyšším správním soudu.

„Já sám jsem na ÚOHS pracoval osm let před rokem 2010. I když jsem již deset let mimo ÚOHS, jeho osud a fungování mi nikdy nebyly lhostejné. Jsem přesvědčen, že se jedná o mimořádně důležitou instituci, jejíž řádné fungování je klíčové pro konkurenceschopnost ekonomiky, efektivní veřejné investování, pro firmy i spotřebitele,“ dočteme se dále v Nerudově dopisu. „Jako advokátovi, který s ÚOHS přichází téměř denně do styku, ale i jako občanovi České republiky, mi není jedno, že ÚOHS svůj potenciál nenaplňuje. Prestiž a akceptace role ÚOHS ve společnosti je v současné době nízká. Považuji to za nevyužitou příležitost a chtěl bych, aby se to změnilo. V případě jmenování předsedou ÚOHS jsem připraven své znalosti, zkušenosti, manažerské dovednosti a energii plně věnovat ÚOHS. Jsem přesvědčen, že ÚOHS potřebuje restart a reformu.“ 

Firmy musí znát pravidla a vědět, že úřady i v krizi půjdou po tvrdých prohřešcích, říká Neruda

sinfin.digital