Politikům potají nic slibovat nebudu, za hranou mě neuvidíte, říká Tomáš Novosad

Jan Januš

KDO BUDE NOVÝM PREZIDENTEM SOUDCOVSKÉ UNIE? | Místopředseda Městského soudu v Praze Tomáš Novosad je dalším známým kandidátem na post prezidenta Soudcovské unie. Její vedení totiž po šesti letech opouští Daniela Zemanová, jíž Novosad během jejího prvního mandátu kryl záda jako viceprezident. Právě s ním uzavíráme sérii rozhovorů pro INFO.CZ se známými kandidáty na post v čele justiční reprezentace.

S jakými záměry, v maximálně 10 větách, kandidujete na pozici prezidenta Soudcovské unie? Proč jste se rozhodl o tuto pozici nyní usilovat?

Jak už jsem vícekrát uvedl, chci, aby Soudcovská unie nadále prosazovala zachování vlády práva, právního státu a spolehlivé justice slušným a věcným způsobem. A také chci zajistit, aby měl každý soudce pocit, že je v Unii vítaný a že názor každého našeho člena je cenný a podstatný.

V soudnictví se v poslední době objevilo několik nepříjemných kauz jednotlivých soudců. Co s nimi lze dělat, aby neovlivnily důvěru v celou justici?

Jestliže se už konkrétní kauza objeví, respektive jestliže vyjde najevo jakékoli porušení soudcovských povinností, pak je nezbytné takové jednání důsledně vyšetřit a v souladu s právem potrestat. Ovšem pověst soudců jako stavu už stejně bude pošramocena. Takže stěžejní je takovým událostem předcházet, přičemž já vidím v tomto smyslu jako zásadní důsledný výběr kandidátů na soudcovskou funkci. Od toho se vše odvíjí.

S politiky chci jednat, ne ale ve stylu něco za něco, říká Šárka Hájková

sinfin.digital