Vrchní soud v Praze změní po kauze soudce Sováka přidělování spisů. Chceme posílit důvěru veřejnosti, říká předseda Dörfl

Jan Januš

Vrchní soud v Praze plánuje kvůli trestnímu stíhání soudce Zdeňka Sováka, který je podezřelý z korupce, učinit několik změn ve svém fungování a být ještě transparentnější. Jeho předseda Luboš Dörfl tak chce posílit důvěru veřejnosti. „Jakkoli se z probíhající kauzy nijak neukazuje, že by systém přidělování případů nebo senátní práce byl zásadně zpochybněn, budu činit další kroky k posílení kontroly a transparentnější organizace přidělování spisů tak, aby systém nestál na důvěře v jednoho člověka, ale byl postaven tak, aby dával záruky, že nelze přidělování spisů ovlivnit,“ uvedl Dörfl v rozhovoru připravovaném do lednového čísla Magazínu I.

„Slibuji si od toho nejen posílení důvěry veřejnosti, že na soudě nelze s přidělováním spisů manipulovat, ale bude to i dobrá pojistka pro soudce, kteří by mohli čelit otázkám, proč nějaký spis skončil právě u nich. Podobný model jsem prosadil u Krajského soudu v Ústí nad Labem, kde se velmi osvědčil,“ říká dále Luboš Dörfl, jenž je v čele Vrchního soudu v Praze lehce přes rok, kdy na něj přesídlil právě ze zmiňovaného ústeckého soudu. Tam měl skvělé výsledky, podařilo se mu jednak zrychlit jeho rozhodování, jednak v mnoha ohledech napravit i tamější pověst, která byla nejhorší u konkursního úseku.

„Nejstarším konkursům jsem se věnoval případ od případu, chodily na ně stížnosti. Nebylo výjimkou, že jsem trávil celé dny nad jedním konkursním spisem, abych pochopil, jak se tam postupovalo, proč situace dospěla tam, kam dospěla a jaké z toho vyvodit důsledky. Je ale potřeba vědět, že samotné konkursní právo bylo na začátku 90. let v plenkách, vstupovali do něj soudci, kteří s ním neměli zkušenosti. Někdy se k němu také dostávali ti, kteří nebyli vítáni v jiných agendách a nebyli v takovém množství schopni tuto práci zvládnout,“ popisoval v jednom z minulých rozhovorů pro INFO.CZ Dörfl, který rovněž „proslul“ poměrně přísným přístupem při podávání kárných stížností na problematické soudce.

sinfin.digital