Evropská unie nedodržuje své vlastní právo, říká profesor Michal Tomášek

Jan Januš

Evropská unie a s ní i evropské právo prožívají jedno z nejhorších období své historie. Ze společenství odchází Velká Británie a osmadvacítka je na ostří nože s řadou členských států kvůli migračním kvótám. Do toho se přidává například spor s Polskem kvůli jeho zásahům do nezávislosti soudní moci. „Navíc, projekt euro je udržován při životě prostředky, které jsou možné jen díky ohýbání evropského práva,” upozorňuje profesor evropského práva Michal Tomášek, který je rovněž proděkanem pražské právnické fakulty, v rozhovoru pro INFO.CZ.

Jaké teď Evropská unie vlastně prožívá období?

Určitě není dobré. Už samo vystoupení Velké Británie z Evropské unie znamená celosvětově velkou ztrátu důvěry v tento projekt. A o to, jak nás cizí státy vnímají, jde. Můžeme sice deklarovat, že máme společnou vízovou, azylovou nebo migrační politiku, ale USA nás rozhodně nevnímají jako jednu oblast. Vízový režim USA je vůči jednotlivým členským státům Evropské unie odlišný. Například Čínané pak říkají, že nechápou, proč je v Pekingu 28 velvyslanectví evropských zemí, proč nestačí jedno. Evropská unie tak na ně působí jako jakýsi divný subjekt. Číně by naopak postačovalo jedno velvyslanectví v Bruselu.

Navíc, projekt euro je udržován při životě prostředky, které jsou možné jen díky ohýbání evropského práva. V tomto ohledu určitě není Evropská unie vnímána jako supervelmoc.

Můžete na Facebooku používat slovo olympiáda? Zeptali jsme se expertů

sinfin.digital