Mohou soudci koncertovat s advokáty? Právníci dle McEwana by v Česku narazili

Jan Januš

Když se vysloví jméno britského spisovatel Iana McEwana, většinu čtenářů pravděpodobně nejprve napadne jeho kultovní Betonová zahrada. Spisovatel ale před pár lety napsal mnohovrstevnatý právnický román Myslete na děti! Podobně jako Grishamova Firma, které jsme se věnovali minule, zve čtenáře k množství souvisejících postřehů. Třeba, zda se mohou potkávat soudci s advokáty i mimo jednací síně a dokonce spolu koncertovat.

Soudkyně Fiona prožívá manželskou krizi a rodiny se nezbaví ani v práci, řeší totiž právě takovéto spory. Ty nejzásadnější, které má právě na stole, spojuje náboženský rozměr. Ať už jde o ortodoxní judaismus a svár rodičů o výchovu dětí, islám, nebo o Svědky Jehovovy a jejich přístup k transfuzi krve. Více prozrazovat nemusíme, už při tomto naznačení je patrně zřejmé, kolik vrstev McEwanova kniha, která se v originále jmenuje The Children Act a poprvé vyšla před čtyřmi lety, vlastně má.

Pojďme si tak z knihy opět vypreparovat prostředí, v němž se odehrává a znovu, podobně jako v textu o knize Johna Grishama Firma, přidat i některé české souvislosti.

Rozbor občanského zákoníku na tři tisíce stran. Jak se psala právní kniha roku, popisuje Jan Petrov

sinfin.digital