Právnická slova roku: „krizové opatření“, „zakazuje se“ a „výjimka“. Kam nás vede plovoucí prohibice?

Karel Havlíček

KOMENTÁŘ KARLA HAVLÍČKA | Dnes je Boží hod vánoční. Svátek je to v křesťanském světě nepopiratelný: ani v minulém režimu nikoho nenapadlo, že by 25. prosinec neměl světit, byť jsme v rámci primitivního ateismu v kalendářích vynechávali Boha a psalo se „1. svátek vánoční“, což nepomohlo ani ateismu, ani křesťanství, ani ničemu jinému, jak už to u primitivních -ismů bývá. Když jsme u těch zvláštních svátků, které si přes všechno (po sněhu většinou ani památky; pohádek je sice nekonečno, ale ty dobré už byly natočeny dávno; stromky nehoří, neboť jsou ozařovány umělým světlem; až k letošnímu podivnému experimentu, při němž kol plastových smrčků zvadle posedávají nejužší rodiny v rouškách, neboť nám je nadělen společenský lockdown) uchovávají důstojnost, něhu a intimitu, chci se vážně omluvit, protože si dovolím ve svém pravidelném pátečním komentáři několik poznámek spíše v tónu obvykle každodenním než božíhodovém.

1. Jistě jste si povšimli, že celý svět opět začal vyhlašovat „nejpoužívanější slova roku“. Vyhrávají „bezprecedentní“, „koronavirus“, „pandemie“ a další podobné pojmy, což se dalo čekat. Covidová pandemie je nesporně obrovský globální problém, který – řekněme si to otevřeně – má dvě stránky. Jedna spočívá v tom, že jde skutečně o velký malér veřejného zdraví a odvozeně též ekonomiky a dalších sfér společenského života, druhá v tom, že se vše odehrává v přímém přenosu. Jestliže se slovo „bezprecedentní“ začne používat den za dnem k označení téhož jevu (ačkoliv týž jev opakováním bezpochyby ztrácí bezprecedentnost), vyrobíme „slovo roku“ raz dva. Je bezprecedentní, když musíte v rámci zpravodajství denně sledovat, jak někdo někomu strká klacík do nosu? A to ještě můžeme být rádi, že se výtěr provádí nasálně!

2. Kdybychom si ovšem jako zdroj vzali českou Sbírku zákonů, byl by výsledek poněkud jiný. A protože v současném entropickém světě může kdokoliv vyhlásit cokoliv (což bylo na počátku zajisté bezprecedentní, ale stává se to běžným zvykem), vyhlašuji zde právnickými slovy roku 2020 v České republice pojmy „krizové opatření“, „zakazuje se“„výjimka“.

První světovou válku přerušilo vánoční příměří. V koncentrácích pak stavěli místo šibenic stromečky

sinfin.digital