Prohibice nekončí v celou. Nezapomeňte si hodinky a skládací metr!

KOMENTÁŘ KARLA HAVLÍČKA | Žijeme v zemi, která tolik vyznává státní symboliku, že slaví vznik svého státu hned dvakrát, přičemž jednou (u státního útvaru již dávno neexistujícího) více, podruhé (u dnešní republiky) méně. Letos jsme toho mnoho neoslavili a k míře oslav připadajících na první den příštího roku jsem dopředu dost skeptický. Koronavirus zahnal do samoty i slaviče z nejpevnějších. V druhém kole tohoto zápasu v kleci vláda uznala, že korunovaný mikroorganismus vede vysoko na body, a v obavě z knockoutu zvedla právě na slavné výročí vlajku prohibice. Ovšemže v originálním českém provedení.

1. S účinností od 28. 10. 2020 byl zakázán volný pohyb osob na území České republiky v nočních hodinách (se šesti výjimkami) i přes den (s 13 výjimkami). S ryze naším smyslem pro humor (byť jde o vtip značně nepovedený a snad nebude vydáván za příklad toho, jak vláda naslouchá odborníkům) je vždy jedna výjimka přesně nastavená, zatímco ostatní jsou kaučukové. Takže jsem vskutku zvědav, co si orgánové počnou, bude-li porušen noční režim v poslední minutě páté hodiny ranní (noční prohibice volného pohybu začíná ve 21.00 a končí ve 4.59) nebo deváté hodiny večerní (denní prohibice začíná v 5.00 a končí ve 20.59). Protože jsme v Česku, nepochybuji o tom, že to nějaký výtečník vyzkouší, aby se potom mohl bránit u soudů všech stupňů včetně Ústavního soudu, po němž bude stoprocentně následovat soud štrasburský. Dokonce by bylo možno předem tipovat, kdo podá žalobu, čímž by se povzbudil tuzemský průmysl her a sázek.

Schillerová se spojila s Bradáčovou, zaštiťují nový žebříček. A Právnickou firmu roku provázejí komplikace

2. S účinností od 28. 10. 2020 byl zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb. Hned zkraje si řekněme, že zákaz končí 3. 11. 2020 ve 23.59. Soudě podle frmolu, který se rozpoutal před nedávnem, předpokládám, že na poslední minutu 3. listopadu už se přijímají objednávky do kadeřnictví. V téže době si národ sborově zazpívá – nejspíš Minutový valčík, zaplní se brouzdaliště a zoologické zahrady na chvíli probudí hrochy. Hned potom bychom si měli říci, že vláda tento zákaz určitě prodlouží, takže se objednávky u holičů budou zase rušit, zpěv utichne mlád a hroši opět pokojně usnou, nejsou-li ovšem zvyklí ponocovat (nezkoumal jsem to, ale mám ten pocit z dokumentů o Africe, kde jim pokaždé v setmělých tůních strašidelně svítí oči). Hodinky vždy s sebou! A pořádně si je nařiďte na velitelský čas. Maloobchodní prodej a poskytování služeb jsou zakázány v neděli po celý den, ale od pondělí jen od osmi večer do 4.59 ráno.

3. S účinností od 28. 10. 2020 bylo omezeno právo shromažďovací. Sejít se smí nejvýše 100 účastníků, ale měli by si dávat pozor, protože se nemohou sejít jako nějaká individua, nýbrž toliko ve skupinách. Tak to sice moudrý normotvůrce nemyslel, ale zato to tak napsal, aby legislativního humoru nebylo málo. Vtipálci budou navíc tvrdit, že se omezení týká pouze pokojného shromažďování, takže když při tom bude bengál, je všechno v pořádku. A jiní vtipálci budou argumentovat, že ochranný prostředek, který brání šíření kapének, měli, jak po nich vládní usnesení žádá – jen ho měli v kapse nebo doma, o čemž norma ničehož nepraví.

Děsím se, že trestní oznámení na premiéra vyjde, glosuje Václav Vlk

4. Je třeba nosit – kromě ochranného prostředku a hodinek – laserový měřič, chudší občané mohou mít skládací metr, svinovací pásmo, ani krejčovský metr není asi vyloučen. Je nově formulováno právo distanční. Na veřejných plochách v nákupních střediscích musíte mít odstup dva metry, v provozovnách stravovacích služeb 1,5 metru, stánky mají rozestupy čtyřmetrové. Musíte se naučit i míry plošné, například 400 m2, 5000 m2 atd.

5. Kromě moudrého minutovníku mají všechna nová zakazující pravidla, jak již bylo řečeno, výjimky kaučukové, což s velkou pravděpodobností opět zkvalitní lidovou tvořivost nejrůznějších protestních hnutí.

Například: Denní zákaz volného pohybu osob se nevztahuje na cesty do vlastních rekreačních objektů a pobyt tam a zpět. Chudičký nevlastník chalupy nebo chaty tedy musí zůstat sedět na zadku doma, zatímco vlastník nikoliv. Divil bych se, kdyby to nevzbudilo pozornost občanské společnosti pečující o zákaz diskriminace. Je to na pováženou. Sedmdesátiletí rodiče mají ve vlastnictví chatu, ale nejezdí tam. Jejich čtyřicetileté děti tam – dnes už se svými ratolestmi – jezdí každý týden. Tak to tedy ne! Na chatu mohou jen vlastníci! O tom, že by někdo mohl svůj rekreační objekt půjčit jinému, není ani řeči, taková výjimka neexistuje. Nevzalo takhle – nejspíš nechtěně – za své vedle svobody pohybu a pobytu také právo vlastnické? Šup s tím k soudu!

Ani Trump, ani Biden. O budoucnosti USA a celého světa rozhodne „trumpovský“ Nejvyšší soud

Ale to bychom mohli pokračovat prakticky donekonečna. Princip výjimky, princip kaučukovosti, princip variabilní vzdálenosti a princip minutové přesnosti prostupují stěžejní legislativní kroky v koronakrizi hutně. Pro toho, kdo nechce, pochopitelně principiálně neznamenají nic.

Situace je vážná. Prohibice je nejspíš nutná. Ale tenhle binec vyhlášený na státní svátek rozhodně žádnou slávu naší státnosti nepřinese. Jestli to nebude tím, že státnost, jak pravil majestát, dělají osobnosti.

JUDr. Karel Havlíček se zabývá filozofií práva a právnickým nakladatelstvím. Je zakladatelem Stálé konference českého práva.

SDÍLET
sinfin.digital