Tomášek: Blesk psal o „utajované revizi trezorů“. I díky němu šlo ale euro do oběhu bez paniky

Michal Tomášek

NOVÉ CESTY K EVROPĚ MICHALA TOMÁŠKA | Nevstoupíš dvakrát do téže řeky! O pravdivosti této Hérakleitovy moudrosti jsem se přesvědčoval v průběhu celého roku 2001 při kampani před zavedením hotovostního eura k 1. lednu 2002. Na rozdíl od kampaně k bezhotovostnímu euru tři roky předtím, byli její cílovou skupinou především drobní střadatelé, fyzické osoby, eventuálně menší podniky. Ty větší už dávno používaly bezhotovostní euro a zavedení hotovosti tak pro ně nebylo převratnou událostí, rekapituluje počátky českého bankovnictví a přípravy jednotné evropské měny proděkan pražské právnické fakulty a vedoucí katedry evropského práva profesor Michal Tomášek v 19. díle seriálu INFO.CZ Nové cesty k Evropě.

Hned 2. ledna 2001 připomněla Mladá fronta dnes, že za rok převezme euro vládu a šéf sekce Evropské unie v ČNB Petr Procházka a já jsme tam informovali o možnostech a termínech výměny zanikajících měn za euro. Tím jsme ovšem otevřeli Pandořinu skřínku dotazům a pochybnostem, jestli si všichni skutečně u nás své marky nebo šilinky budou moci vyměnit.

Díky informační kampani, kterou vedla Bankovní asociace, nevznikala v této souvislosti žádná panika. Na její tiskové konferenci 1. března jsem sdělil, že komerční banky budou mít k dispozici eura už od 1. prosince, výměna bude bez problémů zahájena po 1. lednu a bude moci bez poplatků pokračovat ještě několik měsíců.

Tomášek: Se Zemanem i Rusnokem jsem se mýlil. Mysleli jsme, že euro zavedeme o hodně dřív

sinfin.digital