Tomášek: Britské banky chtěly referendum o „euru“. Byly přesvědčeny, že by došlo na konec libry

Michal Tomášek

NOVÉ CESTY K EVROPĚ MICHALA TOMÁŠKA | Proděkan pražské právnické fakulty a vedoucí její katedry evropského práva profesor Michal Tomášek ve čtvrtém díle seriálu INFO.CZ nazvaném Nové cesty k Evropě glosuje počátky českého bankovnictví a vzpomíná na své zážitky z Komerční banky, kde působil jako poradce pro EU: Nikdy jsem nebyl a nejsem „eurohujerem“. K EU jsem vždy zastával konstruktivně kritický postoj. Zhusta opoziční k většinové náladě. V dobách o nichž píši, panovala vůči EU většinová euforie, zatímco dnes se šíří většinová skepse.

Na konferenci u příležitosti mezinárodního dne lidských práv měl loni v prosinci jeden známý senátor vyslovit údiv, že vedoucí katedry evropského práva kritizuje v médiích Evropskou unii. Neoznačil mě jménem, proto ho také nejmenuji, ale měl pravdu.

Evropskou integraci považuji sice za nezbytnou, ale ne vždy se mi líbilo a líbí to, co orgány EU činily a činí. Nikdy jsem nebyl a nejsem „eurohujerem“. K EU jsem vždy zastával konstruktivně kritický postoj. Zhusta opoziční k většinové náladě. V dobách o nichž píši, panovala vůči EU většinová euforie, zatímco dnes se šíří většinová skepse.

Evropská unie nedodržuje své vlastní právo, říká profesor Michal Tomášek

sinfin.digital