Tomášek: Privatizace bank mohla být zpolitizovaná a zaváněla bankovním socialismem

Michal Tomášek

NOVÉ CESTY K EVROPĚ MICHALA TOMÁŠKA | Proděkan pražské právnické fakulty a vedoucí její katedry evropského práva profesor Michal Tomášek v sedmém díle seriálu INFO.CZ nazvaném Nové cesty k Evropě glosuje počátky českého bankovnictví a vzpomíná na své zážitky z Komerční banky, kde působil jako poradce pro EU, a také z Bankovní asociace: „Politizace bankovního sektoru v naší zemi v polovině 90. let je určitě do budoucna velkým tématem pro historiky. Tím nejsem, jsem toliko pamětníkem, a to ještě nikoliv všeho. Mým úkolem bylo sledovat v bance standardy EU a nezaznamenal jsem, že by nám Evropská unie v tomto ohledu cokoliv přímo vyčítala.“

Koncem ledna 1996 pronesl místopředseda vlády Jan Kalvoda svoji dnes už legendární tezi o „bankovním socialismu“. Měl na mysli hlavně silné propojení majetkové a personální struktury, zvláště v případě Komerční banky a České spořitelny, ve směru management polostátních bank a management dlužných polostátních firem. Jakkoliv jsem jeho obavy v rozhovoru pro časopis Central European Business Weekly z 2. února 1996 označil za přehnané, přehnanými zdaleka nebyly. Rok 1996 byl dle mého názoru počátkem vleklé bankovní krize, kterou vyřešila až doprivatizace velkých polostátních bank. Do budoucna zůstává otázka, zda se nemělo s privatizací bank začít dříve, zda by cena nebyla výhodnější a náklady státu menší.

Za exemplární případ „bankovního socialismu“ byla v září téhož roku podávána kauza Agrobanky. Ta se dostala do problémů s povinnými minimálními rezervami a „velká bankovní čtyřka“, tj. Česká spořitelna, ČSOB, Investiční a poštovní banka a Komerční banka, odmítaly půjčit Agrobance příslušné finanční prostředky. Do věci nakonec zasáhla ČNB, která se rozhodla dát Agrobance záruky za všechny v ní uložené peníze a v případě potřeby poskytnout i překlenovací úvěr. Ve svém vyjádření k tomuto postoji ČNB pro Lidové noviny z 20. září 1996 jsem označil takový postup za souladný se standardy EU.

Čína otevře Tibet zahraničním investorům, mohl by tam vzniknout speciální právní režim

sinfin.digital